Jak pachnie Wielkanoc? "Jak wytrawne perfumy"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:40
- Wielkanoc, choć kojarzy się z jajkami, to pachnie wanilią i świeżo upieczonym ciastem. I wiosną. I baziami, które mają bardzo wytrawną, gorzką woń - mówi wizjoner zapachu Victor Kochetov.
Audio
  • O zapach Wielkiej Nocy, pisankach, które inspirują kreatorów perfum i woni czystego mieszkania opowiada Victor Kochetov (Pasjonauci/Czwórka)
Wielkanoc - zdaniem gościa Pasjonautów - pachnie wiosną i wiosennymi porządkami. Czymś jeszcze?
Wielkanoc - zdaniem gościa "Pasjonautów" - pachnie wiosną i wiosennymi porządkami. Czymś jeszcze? Foto: I_B/Shutterstock.com

Victor Kochetov We Francji można kupić perfumy o zapachu świeżo wysprzątanego domu na wiosnę. Czuć w nich woń krochmalu i czystości

Gość Czwórki przyznaje, że dla niego zapach jest rodzajem komunikacji. - Coś pachnie ładnie, coś brzydko. Perfumy na dzień i na wieczór. To wszystko, to są ważne informacje, które dają wyobrażenie o drugim człowieku i o kulturze, z której się wywodzi - wyjaśnia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej, na co dzień właściciel niszowej perfumerii.

Victor Kochetov opowiada także, jak zapachem przedstawić muzykę i czym pachną "Przekleństwa niewinności" w reż. Sofii Coppoli. Zdradza także jaką woń ma biel i czy zapach gotujących się jajek może być inspiracją dla kreatorów perfum.


Czytaj także
kobieta lustro uroda 1200 kosmetyka łazienka.jpg
Międzywojnie. Rewolucja w branży "beauty"

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Victor Kochetov (wizjoner zapachu)

Data audycji: 15.04.2017

Godzina audycji: 11.16

kul/mz

Czytaj także

Perfumy. Każdy zapach opowiada inną historię

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 17:00
– Zmienia się z czasem, pokazuje różne oblicza, aż w końcu wygasa na skórze – mówiła Monika Kaleta, która jest nosem, czyli ekspertką od komponowania zapachów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarne zapachy zamknięte we flakoniku perfum

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 09:22
Niezwykłą sztuką jest komponowanie zapachów perfum. Okazuje się, że te najpopularniejsze przez lata, kwiatowe, dziś odchodzą w przeszłość, a szuka się tych ekstrawaganckich, choćby z sera pleśniowego czy popcornu.
rozwiń zwiń