Podróżniczka: najważniejsze są podróże w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2020 12:45
Zofia Lenczewska-Samotyj to miłośniczka podróży i fotografii. Mimo że przeprowadzała się dwadzieścia razy, wciąż szuka swojego miejsca na Ziemi. Mieszkała już w Anglii, na Gran Canarii i wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Teraz wylądowała na Podlasiu.
Audio
  • O swoich doświadczeniach i nauce, płynącej z podróżowania opowiada Zofia Lenczewska-Samotyj (Pasjonauci/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: lzf/Shutterstock.com

zdjęcia 1200.jpg
Skąd pochodzimy? Poszukiwania są fascynujące >>>

W rozmowie z Czwórką podzieliła się swoimi doświadczeniami i refleksjami po tym, jak zwiedziła spory kawałek świata. - Do części z tych miejsc pojechałam, bo sama je wybrałam, do niektórych zaprowadziła mnie miłość, do innych pasja, a do kolejnych trafiłam przez przypadek, choć jestem zdania, że tak naprawdę nie ma przypadków - mówiła Zofia Lenczewska-Samotyj. - Nauczyłam się, że podróżowanie samo w sobie nie jest najważniejsze. Nie jest istotne, czy znajdujemy się na drugim końcu świata, czy we własnym pokoju. Ważne jest to, by poszukiwać siebie i nie uciekać przed niczym - tłumaczyła.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>

Jak opowiadała, podróże "najwięcej uczą nas o nas samych". - A także o innych ludziach. Podróżując autostopem i spotykając wielu obcych na swojej drodze zrozumiałam, że jeśli pozwolimy ludziom być dobrymi, to oni są dobrzy - mówiła rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. 


kazachstan 1200.jpg
Kazachstan - jak smakuje ten kraj? >>>

Jak podkreślała, podróżowanie w pojedynkę nie oznacza wcale, że podróżuje się samotnie. - Jeśli wyjeżdżamy gdzieś z drugą osobą, większość czasu spędzamy z tym człowiekiem. W pojedynkę automatycznie wchodzi się w interakcję z innymi i poznaje się lepiej kultury i obyczaje. Okazuje się, że inni ludzie też są nas ciekawi i chętnie nas poznają. Jeśli więc chce się poznać ludzi i świat warto podróżować samemu.

ZOBACZ TAKŻE Wędrowne Motyle radzą, jak zwiedzać świat >>>

Dziś Zofia Lenczewska-Samotyj miała być w Wietnamie, ale życie ułożyło się inaczej i los rzucił ją… na Podlasie. - Niedawno kupiłam kampera i mieszkam w nim z moimi psami. Zamiast więc podróżować, po prostu żyję w drodze - zdradziła.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Zofia Lenczewska-Samotyj

Data emisji: 4.04.2020

Godzina emisji: 11.13

kd/pj

Czytaj także

Rio de Janeiro - dla tych, co kochają sport

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 14:30
Stolica piłki nożnej zachwyca pięknymi plażami. Jeśli jednak nie lubisz wylegiwać się na słońcu - zapraszamy do wody!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Skura - 20 kg bagażu i życie w podróży

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 15:50
Martyna Skura, podróżniczka i autorka bloga "Life in 20 kg", nie ma stałego miejsca zamieszkania. - Moim domem jest cały świat - mówi. Z 20-kilogramowym plecakiem przemierzyła m.in. Gruzję, Tajlandię, Kambodżę, Chiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegun północny. Jak wygląda praca w bazie polarnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 21:20
Jej wyjazd na daleką północ nie był ściśle zaplanowany. Dziś mówi, że była młoda i trochę nie wiedziała z czym wiąże się praca w bazie polarnej.
rozwiń zwiń