Bezpieczne lato nad Zegrzem z Czwórką. Spotkasz nas nad wodą!

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:12
Razem z legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zaprosiliśmy na plażę w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim. - Choć udzielanie pierwszej pomocy jest wyczerpujące, należy to robić aż do przyjazdu pogotowia - tłumaczyli eksperci WOPR-u.
Czwórka nad Zegrzem
Czwórka nad ZegrzemFoto: mat. pras./Czwórka
mapa turystka turysta podróż shutterstock 1200.jpg
Polska na weekend. Wyrusz na spotkanie z czarownicami

Spędzanie czasu nad wodą to wspaniały relaks i świetna zabawa - zwłaszcza latem mamy ku temu wiele okazji. Jest piękna pogoda, mamy dużo czasu i pomysłów, jak spędzać długie, upalne dni. Aby jednak mieć same piękne wspomnienia z wakacji, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, bo o wypadki i utonięcia wcale nie jest trudno.

Posłuchaj
03:01 2020_07_25-11-47-59_CZWÓRKA_Pasjonauci.mp3 Udzielamy pierwszej pomocy - porady ratowników WOPR-u (Pasjonauci/Czwórka)

- Jeśli chcemy sprawdzić, czy poszkodowany człowiek oddycha, możemy odchylić jego głowę. Nie przykładamy jednak ucha do ust, ale przyglądamy się klatce piersiowej, możemy położyć na niej dłonie, by sprawdzić czy się unosi - mówi Ewa Tomszys, ratownik legionowskiego WOPR-u. I jak wskazywała - jeśli pacjent nie oddycha - przechodzimy do udzielenia pierwszej pomocy. - Kładziemy dłonie na środku klatki piersiowej i uciskamy tak szybko i mocno, jak tylko damy radę - tłumaczyła. 

Jak wyliczali eksperci WOPR-u w rozmowie z Czwórką, uciskamy na głębokość ok 5 cm z prędkością ok. 120 ruchów na minutę. Robimy to, dopóki nie przyjedzie pogotowie. - Zostajemy z pacjentem przez cały czas, lub prosimy o pomoc zmiennnika, bo uciskanie klatki piersiowej jest wyczerpujące - mówiła Ewa Tomszys. 


piknik lato shutterstock 1200.jpg
Z bliskimi na odludziu. Nowy wymiar piknikowania
***
Przez trzy letnie weekendy dziennikarze stacji pokażą, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich i wraz z ratownikami znad Zalewu Zegrzyńskiego pokazywać, jak można odpoczywać, dobrze się bawiąc nad wodą.
Już w najbliższą niedzielę (26 lipca) Czwórkę będzie można spotkać na plaży w Wieliszewie nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentuje m.in. pozorowaną akcję ratunkową. Na słuchaczy czeka też mnóstwo dobrej muzyki z wakacyjnej czwórkowej playlisty.

Weekendowe akcje i wydarzenia relacjonują dziennikarze Czwórki - Adrianna Janiszewska i Mateusz Fusiarz. Ci, którzy nie dotrą nad Zegrze, będą mogli posłuchać ich relacji w "Wiadomościach Czwórki" o godz. 11.00 oraz 13.00, a także w niedzielnej audycji "Co Was Kręci".
Czwórka nad Zegrzem Czwórka nad Zegrzem
Kolejne spotkania z Czwórką na plażach Zalewu Zegrzyńskiego odbędą się 15 i 16 sierpnia (Serock i Wieliszew) oraz 29 i 30 sierpnia (Serock i Nieporęt).
***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Relacje przygotowali: Adrianna Janiszewska i Mateusz Fusiarz

Data emisji: 25.07.2020

Godzina emisji: 11.40

mat. pras./kd/pj

Czytaj także

Lubelszczyzna. Jak odnaleźć się na... nieoznakowanym szlaku?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 13:47
Jak co tydzień w "Hotspocie" pokazujemy Wam najciekawsze i nieoczywiste miejsca na mapie Polski. Tym razem wyruszyliśmy m.in. na nieoznakowane w terenie trasy do Gołębia w województwie lubelskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka i ekologia. Warmia to prawdziwe zagłębie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 17:56
Pupki, Godki, Węgajty, Nowe Kawkowo czy Skolity - to tam do miejscowych artystów na warsztaty przyjeżdżają ludzie z całej Polski, ale także i z zagranicy.
rozwiń zwiń