Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 15:00
- Rzemiosło jest "odpryskiem" społeczeństwa industrialnego. Jest alternatywą dla przemysłowej, seryjnej i masowej produkcji. Jeśli zaś chodzi o terminologię to słowo "rzemiosło" pojawiło się znacznie później niż samo zjawisko - mówi Agata Nowotny, współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: AboutLife/shutterstock.com

Zobacz
pixabay fotografia vintage retro 1200.jpg
Foto Vintage Festival. Czy można zrobić selfie analogiem?

Mistrzostwo zapisane w ciele

Rzemiosło to nie ulotna moda, ale ważny trend społeczny, który na trwałe zmienia nasze relacje ze światem materialnym i innymi ludźmi. - Rzemiosło wiąże się m.in. z tzw. "wiedzą ucieleśnioną", czyli nieuświadomionym wymiarem wiedzy, który jest zapisany w ciele. Bardzo często można to zaobserwować u różnego rodzaju fachowców - wyjaśnia gość Czwórki. - Praca rzemieślnika, zarówno profesjonalisty jak i amatora, sprowadza się do wyczucia rąk.   


Posłuchaj
12:50 [CZWORKA]Pasjonauci 31 październik 2020 rzemioso.mp3 Nowe rzemiosło. O konferencji Wytwórczo / Makingly (Pasjonauci/Czwórka)

 

Zobacz także
Pixabay materiał, włokiennictwo, krawiectwo, szycie 1200.jpg
Sztuka z tkanin. Nocna pasja

Porozmawiajmy o rzemiośle

Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji Wytwórczo / Makingly, która odbędzie się online w dniach od 3 do 6 listopada. - Stary cech rzemiosł powoli odchodzi do lamusa, bo dziś rzemieślnikami zostają osoby, które nie terminowały u mistrzów, a doświadczenie i manualną sprawność zdobywały w inny sposób - tłumaczy rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. 

Posłuchaj także:

Ceramika jest dla kobiet, męska rzecz to stolarka 

Jeden z paneli dyskusyjnych listopadowej konferencji będzie w całości poświęcony działalności kobiet. - Roboczo nazwałyśmy go "Gender w rzemiośle", bo chcemy przeanalizować role kobiet i mężczyzn na tym obszarze działalności - wyjaśnia Nowotny. - Jeśli chodzi o ceramikę jej wytwórczyniami są głównie kobiety, stolarką zajmują się głównie mężczyźni. To pokazuje, że poszczególne dziedziny rzemiosła w pewnym sensie są przypisane do płci. Kobiety działają tam, gdzie efekty pracy są mniej spektakularne, mniej opłacalne i mniej prestiżowe. W prominentnych dziedzinach przeważają mężczyźni - podsumowuje gość Czwórki.

Konferencja odbędzie się na platformie Zoom. Wszystkie wykłady zaplanowano w godzinach 17:00-19:30. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Organizatorem konferencji jest Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Agata Nowotny (współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly)

Data emisji: 31.10.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Świat perfum. Rewolucje Michelle Pfeiffer

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 13:30
Wszyscy używają, nieliczni mają świadomość, jak zły wpływ mogą mieć na zdrowie. - Perfumy to kompozycja zapachowa, która stanowi tajemnicę producenta i która zawiera wiele różnych, także kontrowersyjnych, komponentów - wyjaśnia prawniczka Dominika Hirek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Too Many Kicks. Film, który powstał z miłości do butów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 16:20
- Sneakerheadzi w Polsce pojawili się pod koniec lat 80. W tym momencie zaczyna się także moja filmowa opowieść o ludziach, którzy podłapali zajawkę na kolekcjonowanie butów - opowiada Dawid Wawrzyszyn, reżyser dokumentu "Too Many Kicks".
rozwiń zwiń