Osiedle Jazdów - wspólne dobro mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 13:00
Można powiedzieć, że walka o domki fińskie na warszawskim Jazdowie trwa od 12 lat. To bardzo ważny kulturotwórczy punkt na mapie stolicy. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia, a organizacje Jazdowa chcą to tworzyć po partnersku z władzami stolicy. 
Osiedle domków fińskich na Jazdowie w Warszawie. To w tym budynku mieścić się będzie Muzeum OdBudowy
Osiedle domków fińskich na Jazdowie w Warszawie. To w tym budynku mieścić się będzie Muzeum OdBudowyFoto: Malwina Piorun

W centrum stolicy, na Jazdowie, tuż po II wojnie światowej wybudowano kilkadziesiąt domków fińskich dla mieszkańców Warszawy, pracowników Biura Odbudowy Stolicy. Drewniane domki w pewnym momencie stały się solą w oku władz Warszawy. Zdecydowano o ich wyburzeniu. Głosami mieszkańców część z nich udało się uratować i przeznaczyć pod działalność kulturalną. W 2017 roku układ urbanistyczny osiedla Jazdów ujęto w gminnej ewidencji zabytków. 

- Dziś na Jazdowie instytucji rozumianych jako organizacje publiczne dotowane prawie nie ma, poza Domem Kultury Śródmieście, który działa w rotacyjnym Domu Kultury - mówi Wojtek Matejko, sekretarz partnerstwa Otwarty Jazdów. - Są tam za to liczne organizacje pozarządowe, które są oddolnymi zrzeszeniami osób, które działają na rzecz dobra wspólnego w różnych obszarach. Takich grup na Jazdowie jest dziś 29 - zdradza. 

Wśród 29 grup działających na Jazdowie są organizacje formalne i nieformalne. Te grupy są najemcami domków. Wynajmują je od miasta na działalność kulturalną. Grupy współpracują ze sobą. - Dziś na Jazdowie jest 26 domków, jeden z nich spalił się w 2018 roku i czeka na odbudowę, 7 wciąż jest zamieszkałych przez mieszkańców komunalnych, a 18 jest wynajmowanych przez organizacje - czasem w jednym domku działa więcej niż jedna organizacja - wyjaśnia gość Adama Smolarka. - Każda z grup organizuje liczne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców. Są to koncerty, slamy, wystawy, kino, przeróżne aktywności - dodaje. 


Posłuchaj
10:10 czwórka pasjonauci 26.11.2022.mp3 Otwarty Jazdów - wspólne dobro mieszkańców Warszawy (Czwórka/Pasjonauci)

 

Jeden z domków obchodził wczoraj (25 listopada) swoje 6 urodziny. Takich wydarzeń jest mnóstwo, co pokazuje siłę tego miejsca. - W 2019 roku, przed pandemią, mieliśmy 4000 wydarzeń, które odwiedziło 7000 gości - zdradza gość Czwórki. - Każda organizacja chętnie udostępnia domek mieszkańcom na ich działania - dodaje. 

Wojtek Matejko wyjaśnia, że każda z organizacji działająca na Jazdowie i dla Jazdowa stara się być dobrym gospodarzem, a jednocześnie sprawiać, żeby goście czuli się współtwórcami i współodpowiedzialnymi za to miejsce. - My o Jazdowie lubimy myśleć jako o dobru wspólnym wszystkich mieszkańców Warszawy - podkreśla. - To nie jest tylko nasza odpowiedzialność, żeby dbać o to miejsce - dodaje. 

Mokotowskie domki i współpraca z miastem

Domki fińskie w Warszawie mogliśmy jeszcze niedawno oglądać w pobliżu Biblioteki Narodowej, na Polu Mokotowskim. Dziś pozostały po nich trzy ściany. - Dziś widok jest dość smutny. Okazało się, że te domki wymagały odbudowy, a nie jedynie remontu - wyjaśnia gość Czwórki. - Jeden z tych domków należał do Ryszarda Kapuścińskiego, miało tam powstać Centrum Reportażu. Cały proces odbudowy się przedłuża - dodaje. 

Otwarty Jazdów od lat działa na rzecz ratowania mokotowskich domków. Niestety współpraca z urzędnikami stolicy nie jest łatwa. - My mamy dane, informacje, jak remontować takie domki, jak rozwijać w nich działania kulturalne, jak zachować klimat miejsca przy jednoczesnym usprawnieniu stanu tej infrastruktury - wymienia gość Czwórki. - Super, że miasto zabezpieczyło pieniądze na odbudowę mokotowskich domków, szkoda tylko, że nas traktują w tej relacji jako petentów, a nie partnerów. U nas jest wiedza, od lat mówimy o potrzebnych rozwiązaniach dla osiedla Jazdów, możemy to robić wspólnie z miastem. Chcemy, by nasza rola została doceniona i wzięta pod uwagę - dodaje. 

Na Jazdowie niemal każdego dnia coś się dzieje. Już w niedzielę (27 listopada) chętni mogą włączyć się wysyłanie dobrych życzeń dla Jazdowa poprzez sztukę, muzykę, taniec i śpiew. Wydarzenie odbędzie się w domku 3/6 o 14.00. 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Wojtek Matejko 

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 12.16

pj/kor

Czytaj także

Nowa rola tłumacza według Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 10:30
- W tym roku oprócz Nagrody im. Kapuścińskiego, po raz pierwszy przyznamy wyróżnienie dla tłumaczy książek Mistrza - mówi sekretarz jury Bożena Dudko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń