Oprawa książki ma znaczenie. Praca introligatora - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 15:30
W dniu akcji Narodowego Czytania w Czwórce wiele miejsca poświęcamy książkom. Tym razem do świata pras, tłoków i papieru zabiera nas Jan Grochocki - miłośnik opraw i zabytkowych książek.
Praca introligatora czasem wymaga cierpliwości
Praca introligatora czasem wymaga cierpliwościFoto: shutterstock/Triff
  • Introligatorstwo to nieco już zapomniany zawód, jego tajniki przybliża Jan Grochocki - miłośnik opraw i zabytków książkowych. 
  • Praca introligatora bywa żmudna i czasochłonna, jednak jej efekty potrafią wynagrodzić trud włożony w ratowanie książek. 
  • Pracownia introligatorska to prawdziwa "komnata tajemnic", w której można znaleźć niezwykłe przedmioty, w tym płatki szczerego złota. 

Ratują książki i nadają im nowy kształt oraz okładkę. Introligatorstwo to zawód nieco już zapomniany, jednak w dalszym ciągu potrzebny. - Praca introligatora ręcznego naprawdę niewiele różni się od tego, jak wyglądała przed stu laty - mówi Jan Grochocki. - Przekazujemy tę wiedzę młodym pokoleniom i prowadzimy warsztaty, które pokazują praktyki i techniki charakterystyczne dla dawniejszych czasów. Oczywiście na rynku są także introligatorzy, którzy działają nowocześniej i posługują się pół-przemysłowymi technikami.

Introligator - kiedy zgłosić się po pomoc? 

Do fachowca możemy zgłosić się, gdy książka jest w opłakanym stanie, a jej okładka jest zniszczona. Jednak, jak zwraca uwagę rozmówca Martyny Matwiejuk, nie każdą książkę można zanieść do każdego introligatora. Na szczególną uwagę zasługują starodruki, czyli pozycje wydane przed 1795 rokiem.

- Przed tą datą książki były drukowane starymi technikami. Na początku zaniósłbym taki egzemplarz do konserwatora, który oceni, czy nie trzeba podjąć prac konserwatorskich i zachowawczych - tłumaczy specjalista. - Wszystko zależy od stanu egzemplarza. Jeżeli blok książki, czyli wszystko to, co jest pomiędzy okładkami i strony, są dobrze zachowane, nie wymagają żadnych napraw, a okładka książki nie przedstawia większej wartości kolekcjonerskiej, można się pokusić, żeby taką pozycję sprzed wieków również zanieść do introligatora. Natomiast należy wówczas zwrócić uwagę na doświadczenie i kunszt takiego specjalisty.

 

Pracownia introligatorska - co można tam znaleźć?

Praca introligatora bywa żmudna i wymaga wiele cierpliwości. Do ratowania i ozdabiania książek potrzeba czasem wiele materiałów, więc w pracowni introligatorskiej można natknąć się na niezwykłe akcesoria. - Zawsze największe wrażenie robią złocenia, więc zapewne tym, na co zwrócimy uwagę w pierwszej kolejności, będą zapewne tłoki i płatki wykonane ze szczerego złota - opowiada Jan Grochocki. - Innym bardzo charakterystycznym narzędziem dla pracowni introligatorskiej są oczywiście prasy introligatorskie. Zdarza się, że bibliofile czy ludzie zainteresowani książkami wykorzystują ten element jako ozdobę domu.


Posłuchaj
13:13 Czwórka/Pasjonauci - Introligatorstwo 09.09.2023.mp3 O pracy introligatora opowiada Jan Grochocki - miłośnik opraw i zabytkowych książek (Pasjonauci/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Jan Grochocki (miłośnik opraw i zabytkowych książek, twórca strony blog-introligatorski.pl)

Data emisji: 09.09.2023

Godzina emisji: 9.09

aw/mgc


Czytaj także

Czy AI pożre literaturę? "Nie można tego wykluczyć"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:50
- W krótkim czasie moduły językowe sztucznej inteligencji dokonały tak dużego przeskoku, że pomysł stworzenia powieści wielotomowej, wielowątkowej, z charakterystycznym stylem autorskim wcale nie wydaje się niemożliwy do zrealizowania - mówi Igor Banaszczyk, polonista i twórca kanału "Grafzero - Vlog Literacki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nurt "young adult" i Instagram propagują czytelnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 12:50
W ostatnim czasie widzimy, że młodzi ludzie coraz chętniej sięgają po książki. Wzrost nie jest duży, ale trend został zauważony. Niemałą rolę w popularyzacji czytelnictwa wśród młodych odgrywa gatunek "young adult", ważne są także liczne polecenia książkowe w mediach społecznościowych.  
rozwiń zwiń