Kolekcjonerzy zegarków. "W XXI wieku jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:20
Czas byłby abstrakcją, gdyby nie czasomierze. Te zmieniały się przez tysiąclecia - od gnomonów po zegary atomowe. Mateusz Lickindorf na co dzień studiuje medycynę i inżynierię biomedyczną, jest także kolekcjonerem zegarków. 
Świat urządzeń, które mierzą czas oraz nauka o pomiarze czasu nadal fascynują ludzi na całym świecie. (zdj. ilustracyjne)
Świat urządzeń, które mierzą czas oraz nauka o pomiarze czasu nadal fascynują ludzi na całym świecie. (zdj. ilustracyjne)Foto: Rudenkois/Shutterstock.com
  • Kolekcjonowanie zegarków to hobby, które nie wychodzi z mody.
  • Grupy tematyczne w mediach społecznościowych skupiają tysiące kolekcjonerów.
  • Jednym z nich jest Mateusz Lickindorf, który przygodę ze zbieraniem zegarków zaczął w wieku 15 lat.
  • Dziś jego kolekcja liczy około 120 sztuk. Głównie są to zegarki naręczne pochodzącego z ubiegłego wieku.

Kolekcjonowanie zegarków - hobby na miarę XXI wieku?

- Jestem osobą, która lubi zagłębiać się w różne tematy. Kiedy szukałem pierwszego zegarka, wiedziałem, jak ma wyglądać, ale zdałem sobie sprawę, że jest rzesza ludzi, która interesuje się też technologicznymi parametrami. "Zanurkowałem" w to i odkryłem, jak fascynujący jest świat urządzeń, które mierzą czas oraz nauka o pomiarze czasu - wspomina gość Czwórki. - Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku to hobby, które wymiera, ale z doświadczenia wiem, że jest zupełnie odwrotnie.

Zegarek, który był na Księżycu

Mamy kilka mechanizmów, które odliczają czas w zegarkach naręcznych. Dominuje mechanizm kwarcowy - technologicznie zaawansowany, ale sprowadzony do niskich kosztów produkcji. - Sercu każdego kolekcjonera najbliższe są zegarki mechaniczne - nakręcane albo naciągane mechanicznie. Istnieje też mechanizm solarny, w pełni zasilany energią słoneczną lub pochodzącą z innego źródła światła - tłumaczy Mateusz Lickindorf. - W mojej kolekcji mam też zegarek z mechanizmem kamertonowym. To rzadki, kolekcjonerski model, wyprodukowany tylko w ilości 21 tys. sztuk i jedne z pierwszych, który był na Księżycu.

Sprawdź też:

Świadectwa epoki

Oprócz funkcjonalności zegarki odgrywają też ważną rolę w modzie - często uważa się je za element garderoby. - Tutaj też obowiązują trendy, na przykład są zegarki, których wygląd nawiązuje do architektury. Mamy zegarki art deco i bauhausowe. Ich styl zmieniał się przez lata, więc w pewnym sensie zegarki też są świadectwem danej epoki - dodaje kolekcjoner.    

Gdzie spotykają się kolekcjonerzy zegarków?

Obecnie kolekcja Mateusza Lickindorfa liczy około 120 sztuk. Głównie są to zegarki naręczne pochodzącego z ubiegłego wieku, najstarsze z lat 20. - Przygodę ze zbieraniem zacząłem jako 15-latek. Dziś mam 21 lat, więc zdobyłem już pewne doświadczenie, ale do eksperta mi jeszcze daleko - śmieje się rozmówca Martyny Matwiejuk. - Większość aktywności w ramach tego hobby sprowadza się do przestrzeni internetowej. Kiedyś były to fora, teraz grupy w mediach społecznościowych. Te największe mają 120 tysięcy członków. Niektórzy z nich zbierają zegarki dłużej niż ja jestem na świecie.

Najcenniejszy model? Zegarek dziadka

- Największą wartość ma dla mnie zegarek po moim dziadku. I to chyba integralna część naszej społeczności: wdzięczność dla poprzednich pokoleń za to, że zadbały o dzieła sztuki, jakimi są zegarki. Model dziadka pochodzi z lat 70., natomiast najstarsze modele w mojej kolekcji pochodzą sprzed II wojny światowej. Jeden z nich został zrobiony we Francji w latach 20. XX wieku.

Posłuchaj
18:53 CZWÓRKA Pasjonauci - zegarek 28.10.2023.mp3 Mateusz Lickindorf o swojej kolekcji zegarków (Pasjonauci/Czwórka)

Kim jest Mateusz Lickindorf?

Mateusz Lickindorf jest studentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej. Interesują go nauki medyczne i techniczne oraz to, co dzieje się na ich styku. Gość Czwórki jest także założycielem międzyuczelnianego koła naukowego Sztuczna Inteligencja w Medycynie. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Mateusz Lickindorf (kolekcjoner zegarków i student Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej)

Data emisji: 28.10.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Dobrego dźwięku nie słyszysz". Czym jest sound design?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 12:10
Wartość dźwięku w filmach, grach czy reklamach jest nie do przecenienia. Podobnie jak i rola, którą w tym procesie odgrywają sound designerzy. - Jeśli dźwięk jest zrobiony dobrze, to się o nim nie myśli. To największy komplement w naszej branży - mówi Kacper Łabuda. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heroes Orchestra: ściągamy do filharmonii fanów gier komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 12:50
Lubią grać w gry i grać grę. Heroes Orchestra to zespół, który jako pierwszy na świecie przeniósł muzykę z gry komputerowej "Heroes of Might and Magic" na scenę. - Muzyka z gier zaczyna funkcjonować jako osobny segment. To już nie tylko dodatek, ale dzieło, które żyje własnym życiem - opowiadają członkowie orkiestry Natalia Gruszczyńska i Mateusz Alberski.
rozwiń zwiń