Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". "To historia nas, Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 18:00
- Radio musi dużo mówić, tymczasem komiks rządzi się innymi prawami: tu im mniej słów, tym lepiej. To wydawnictwo to pierwsza możliwość pokazania Polskiego Radia od tej drugiej, niewerbalnej strony - mówił Maciej Czaplicki, współautor komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939".
Komiks historyczny Polskie Radio wrzesień 1939 to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej.
Komiks historyczny "Polskie Radio wrzesień 1939" to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" przedstawia historię obrony Warszawy przez pryzmat pracy radiowców. Pozostając w walczącej stolicy, przekazywali oni informacje o sytuacji wojennej i podtrzymywali na duchu mieszkańców stolicy. Komiks upamiętnia ich bohaterską postawę i opisuje powojenną historię poszukiwania nagrań z tego okresu. 

Akcja komiksu rozpoczyna się na chwilę przed wojną. Warszawa jest w stanie pokoju, pojawiają się dopiero pierwsze pomysły na nagrania, które powinny być wyemitowane na wypadek wojny. - Ani radiowcy, ani reszta kraju nie spodziewali się, że te nagrania będą musiały być odtworzone, aż zadzwonił ten telefon i trzeba było otworzyć zapieczętowane koperty - opowiadał gość Czwórki. - Radiowcy musieli się upewnić, że to prawda, i poinformowali Polaków, że nastał ciężki czas. Głos należał do dowódców, w tym prezydenta Stefana Starzyńskiego - opowiadał Maciej Czaplicki. 

W wydawnictwie przedstawiono również historię ukrycia części zbiorów płyt ewakuowanych z Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku. Jedna z trzech części wciąż nie została odnaleziona. Jak opowiadał, do dziś historia płyt nie jest do końca jasna. - Trzeciej części płyt do dziś nie odnaleziono, prawdopodobnie spłonęła w Powstaniu Warszawskim. Dwie pierwsze zostały wyniesione wraz z kilkudziesięcioma innymi płytami - mówił gość Czwórki. - Płyty po odzyskaniu wymagały dużej pracy, bo nagrywane były jeszcze na metalofonach, nie zniekształcały dźwięku i odtwarzały w zasadzie jeden do jednego czas nagrania. To ogromne szczęście, że udało się je w ogóle odnaleźć - podkreślał Maciej Czaplicki. 

Posłuchaj
11:57 czwórka komiksPR4_AAC 2022_10_15-12-15-29.mp3 O komiksie "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiada Maciej Czaplicki (Pasjonauci/Czwórka) 

Jak mówił w rozmowie z Polskim Radiem Maciej Czaplicki, praca nad komiksem była utrudniona, bo do dyspozycji twórców były tylko nagrania dźwiękowe, a Warszawy, jaką przedstawiono w komiksie, już nie ma. Jak podkreślał, starano się odtworzyć ją wiernie, ponieważ jest to komiks historyczny, przedstawiający zarazem wrzesień w nagraniach radiowych. - Przedstawialiśmy realną Warszawę z 1939 roku. To osoby, postacie, dane sytuacje, które były dosyć istotne. Dostaliśmy bazę zdjęć, choć nie była ona duża, bo radio słynie jednak z dźwięku - mówił Maciej Czaplicki. - Ostatecznie ten komiks pokazuje nas, Polaków. Jeśli ktoś próbuje nas najechać i podbić, to - czy to radiowcy, czy inni Polacy - stajemy ramię w ramię, by walczyć o niepodległość - opowiadał Maciej Czaplicki.

Źródło: YouTube Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Maciej Czaplicki (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 15.10.2022

Godzina emisji: 11.15

kd/kor

Czytaj także

Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
rozwiń zwiń