Dni otwarte na uczelniach - jaki kierunek wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 21:50
Już niedługo egzamin dojrzałości, a maturzyści staną przed pytaniem dotyczących ich dalszej edukacji. Uczelnie organizują dni otwarte, które odbywają się przez internet, ale także na żywo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pla2na

Marzec to miesiąc, w którym uczelnie zaczynają zapraszać do siebie maturzystów, ale także studentów, którzy chcą podjąć naukę na kolejnym kierunku. Coraz więcej uczelni organizuje dni otwarte. Część z nich odbywa się wirtualnie, ale są też takie, w których można uczestniczyć w realu.


Uniwersytet Jagielloński  - dni otwarte w sieci

W najbliższą sobotę dni otwarte online organizuje Uniwersytet Jagielloński. Podczas nich można będzie zobaczyć wcześniej już nagrane materiały, ale także uczestniczyć w czacie na żywo. Można będzie zadawać pytania dotyczące działania wydziału, aktywności studenckich, kierunków prowadzonych na wydziale, praw i obowiązków studenta.

W ramach Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej można studiować wiele kierunków. - Nasz wydział jest niesłychanie zróżnicowany. Oferujemy kierunki studiów typowo humanistycznych, takich jak filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach, jak i społeczne, czyli ekonomię, finanse, dziennikarstwo i komunikację społeczną czy psychologię - opowiada prof. dr hab. Krzysztof Loska, prodziekan ds. nauki z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej. - W bogatej ofercie wydziału można także znaleźć cały zestaw kierunków w obszarze zarządzania. Od takich klasycznych jak Zarządzanie Zasobami Ludzkimi czy
Rachunkowość i Zarządzanie Finansami, po bardziej unikatowe, jak Zarządzanie Kulturą, Zarządzanie Mediami Społecznościowymi oraz Zarządzanie w Turystyce czy Zmianą Społeczną.


Szeroka oferta

Uniwersytet Jagielloński prowadzi także kierunki studiów, które łączą wiedzę z zakresu informatyki, językoznawstwa i nauk o sztuce. Można też studiować kierunek Business and Finance Management w języku angielskim. - Naszym celem jest, żeby nasi studenci mogli po zakończeniu studiów znaleźć wymarzoną pracę, realizować się zawodowo i planować swoją karierę - mówi gość audycji.


Podczas dni otwartych w Krakowie będzie również można zobaczyć ofertę innych wydziałów. Na zainteresowanych maturzystów wirtualnie czekać będą przedstawiciele organizacji studenckich i Samorządu Studentów. - Program wydarzenia jest bogaty i składa się z 22 stoisk. Będzie można z nich pobrać różnego rodzaju materiały graficzne, oglądać materiały wideo, oraz różnego rodzaju prezentacje - mówi Kamil Sikora z Centrum Promocji i Komunikacji UJ. - Będą dostępne m.in. prezentacje wydziałów filologicznych. Oprócz oferty dydaktycznej, są przewidziane stoiska na samorząd studentów. Można będzie się m.in dowiedzieć o możliwościach pomocy finansowej dla przyszłych studentów, a także o międzynarodowej wymianie studenckiej.


Posłuchaj
12:49 Czwórka/Strefa Studenta - dni otwarte na uczelniach 22.03.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o dniu otwartym na Uniwersytecie Jagiellońskim (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Kolejowe Targi Pracy

Z Krakowa przenosimy się do Gdańska, gdzie Koło Naukowe Inżynierii Drogowej i Kolejowej działające na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej po raz trzeci przygotowuje Kolejowe Targi Pracy. Ruszają one 23 marca, a skierowane są dla studentów lub absolwentów kierunków z tego zakresu.

- Przygotowania trwały od kilku miesięcy - mówi Przemysław Barszcz, prezes Koła Naukowego. - Branża kolejowa jest szeroką branżą. Można podjąć pracę w wielu obszarach, takich jak m.in. budownictwo kolejowe, zarządzanie drogami kolejowymi, utrzymanie trakcji kolejowej, automatyka i sterowanie ruchem kolejowym, a także infrastruktura i transport. 


Na targach wystawiać się będzie dwunastu wystawców. Są to podmioty różnych gałęzi branży kolejowej. - Firmy reprezentujące sektor budownictwa kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego, który jest regulatorem rynku kolejowego w Polsce, a także przewoźnicy kolejowi - wyjaśnia Bartosz Nowak, przewodniczący komitetu organizacyjnego Kolejowych Targów Pracy. - Oferty staży i praktyk czekają na studentów lub absolwentów wydziałów kierunkowych. Spodziewamy się także ofert pracy.

Czytaj także:

Jak podkreślają rozmówcy Weroniki Puszkar, dla studentów jest to dobra okazja do nawiązania kontaktów zawodowych. Na targach będą bowiem przedstawiciele działów HR poszczególnych firm, którzy zajmują się rekrutacją. - Myślę, że jest to największe zagęszczenia specjalistów, którzy rekrutują do pracy w branży kolejowej - dodaje Przemysław Barszcz. - Więc to dobra okazja dla tych, którzy łączą swoją przyszłość z tą branżą. 

 

Posłuchaj
10:27 Czwórka/Strefa Studenta- kolejowe targi pracy 22.03.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o Kolejowych Targach Pracy (Strefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: prof. dr hab. Krzysztof Loska (prodziekan ds. nauki z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ), Kamil Sikora (Centrum Promocji i Komunikacji UJ), Bartosz Nowak (Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kolejowych Targów Pracy), Przemysław Barszcz (prezes Koła Naukowego).

Data emisji: 22.03.2022

Godz. emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:03
Koło Chemików, Filologów Polskich, a nawet koło Harry'ego Pottera - takie koła działają na uczelniach świata. Niestety Koła Picia Czekolady nie znajdziemy na polskich uczelniach, ale możemy do niego dołączyć na Wyspach Brytyjskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka latania. Jak zostać pilotem wojskowym?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 20:40
Wojskowe studia lotnicze wielu z nas kojarzą się z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. To tam kształci się między innymi kandydatów na zawodowych pilotów i zawodowych żołnierzy na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby się dostać do Akademii, i jak wygląda w niej nauka.
rozwiń zwiń