Świat rekonstrukcji historycznych. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 18:02
Studenci, których pasjonuje historia, biorą udział w rekonstrukcjach, zakładają zbroje i z mieczami albo inną bronią w dłoniach odtwarzają najbardziej znane bitwy i wojenne akcje. - W tej pasji kluczowa jest znajomość detali i treningi, które pozwalają udoskonalać umiejętności - tłumaczyli Paweł Tokarz i Jakub Stopa z warszawskiej WAT.
Walki rycerskie stają się dziś coraz bardziej modne, coraz więcej osób chce w nich uczestniczyć
Walki rycerskie stają się dziś coraz bardziej modne, coraz więcej osób chce w nich uczestniczyćFoto: Pixabay.com/Public Domain

Studenci nie tylko siedzą nad książkami, ale z roku na rok coraz chętniej angażują się w przeróżne inicjatywy, często związane z ich kierunkiem studiów. Jak się okazuje, wśród zajęć i inicjatyw podejmowanych przez nich są też rekonstrukcje historyczne czy produkcja zbroi i mieczy. Studenci historycznych kół naukowych pasjonują się przeróżnymi epokami, po inspiracje sięgają do dawnych wieków, też do wydarzeń maja 1791 roku. 

- Mamy dwa cele: kultywowanie historii, ale także własny rozwój naukowy. W tym roku akademickim byliśmy m.in. w Wielkopolsce, na terenie pierwszych Piastów, poznawaliśmy tam początki państwa polskiego, a teraz udamy się na tereny Pomorza śladami zamków krzyżackich - wyliczała Maria Plata, przewodnicząca Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Takich objazdów jest mnóstwo, nie tylko w Polsce. Każdy wyjazd połączony jest - poza zwiedzaniem - m.in. z wygłaszaniem referatów na określone wcześniej tematy. To pozwala rozwijać przeróżne umiejętności - tłumaczyła. 

Koło Historyczne Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy ma zaś na koncie ok. 250 rekonstrukcji historycznych, z tego 50 wystawionych zostało poza Polską, na przykład we Francji. Jak tłumaczyli starszy szeregowy podchorąży Paweł Tokarz i starszy szeregowy podchorąży Jakub Stopa, członkowie tego koła, rekonstrukcje polegają na odtwarzaniu scen z wojen i bitew ważnych w historii Polski. - Kluczowe są tu detale, znajomość szczegółów. Warto też pamiętać, by mundury wyglądały realistycznie - podkreślali goście Czwórki. - Występujemy m.in. podczas odtwarzania walk z okresu postań kościuszkowskich, rekonstruujemy także wydarzenia z ubiegłego stulecia, w tym II wojny światowej. Pamiętamy też o polskich żołnierzach, którzy walczyli w innych armiach - podkreślali. 

Posłuchaj
16:21 żołnierze czwórka2022_05_03-14-14-08.mp3 Jak działają studenckie koła historyczne i jak rekonstruuje się wielkie bitwy? (Strefa studenta/Czwórka) 

Jak zdradzali rekonstruktorzy, repliki mundurów można kupować w określonych sklepach, albo używać tych historycznych. - To oczywiście dużo droższe i bardziej niebezpieczne. Te stroje mają ogromną wartość historyczną i najczęściej znajdują się w muzeach, albo na prywatnych wystawach - podkreślali Paweł Tokarz i Jakub Stopa. - Bitwa musi zostać odtworzona w sposób jak najbardziej szczegółowy, dlatego warto poznawać także ówczesne taktyki wojskowe, m.in. marsz wojskowy. Sam sposób poruszania się żołnierza na polu bitwy jest inny niż ten na co dzień, dlatego trenowanie jest tu sprawą niezwykle istotną - podkreślali. Jak tłumaczyli - ich rekonstrukcyjna pasja idzie w parze z ich przyszłym zawodem. - Kiedyś do wojska był pobór. Teraz nie ma obowiązku i do wojska idą ludzie, którzy tego chcą: mają m.in. powody patriotyczne, powołanie, czują chęć służby i chcą stać na straży swoich rodaków - podkreślali goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Maria Plata (przewodnicząca Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego), starszy szeregowy podchorąży Paweł Tokarz, starszy szeregowy podchorąży Jakub Stopa (członkowie Koła Historycznego Wojskowej Akademii Technicznej)

Data emisji: 03.05.2022

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Ranking uczelni świata. Harvard na prowadzeniu, UJ najlepszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:43
Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University - to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2022. Historia last minute. Co wydarzyło się w Polsce w 1956 roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 17:00
Zbliżają się matury. Wszystkiego powtórzyć się nie da, dlatego wraz z Czwórką warto skupić się na najważniejszych zagadnieniach. Z Justyną Majchrzak wyruszamy w podróż w czasie do najważniejszych wydarzeń z powojennej historii Polski. 
rozwiń zwiń