Egipskie tajemnice i rycerskie skarby Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:00
Rożnów pod Wołczynem - ta niewielka wioska ma coś, co czyni ją niezwykłą. To nietypowy grobowiec w formie egipskiej piramidy wybudowany dla rodziny von Eben oraz Mohring. W położonej zaś nieopodal Byczynie można nauczyć się rycerskiego rzemiosła.    
Audio
  • Rożnów i Byczyna - odkrywamy tajemnice i skarby Opolszczyzny (Hotspot/Czwórka)
Grobowiec - piramida w Rożnowie
Grobowiec - piramida w RożnowieFoto: Wikimedia.commons/Sławomir Milejski

Projektantem powstałego w 1780 grobowca w Rożnowie jest sam Karl Langhaus, autor wielu znanych obiektów, w tym Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Skąd pomysł, aby to właśnie tam, w pobliżu kościoła piramidę postawić? - Właścicielami ziemi rożnowskiej byli wtedy zafascynowani starożytnością von Ebenowie - wyjaśniał Rafał Neugebauer, dyrektor Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. - Pochowanych tam zostało 28 osób - dodał. 

Posłucha też:
opole 120.jpg
Opolszczyzna. Odwiedzamy "Śląską Szwajcarię"

O rożnowskiej piramidzie Czwórkowy reporter Łukasz Pietrzyk rozmawiał też z Bogdanem Zającem w Wołczynie, zajmującym się promocją miasta. - Powstanie grobowca w kształcie piramidy mogło być efektem romantycznej mody i fascynacji kulturą Egiptu - tłumaczył. - Arystokraci wierzyli, że dzięki mocy piramidy ich ciała ulegną mumifikacji - przekonywał Bogdan Zając.

A dlaczego od 2005 roku nie można wchodzić do wnętrza grobowca? Oraz co znaleźli w nim naukowcy z Wrocławia? Tego dowiecie się słuchając nagrania audycji, w której odwiedziliśmy też Byczynę, gdzie w 1588 roku doszło do jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i gdzie regularnie zjeżdżają się rycerze z różnych zakątków świata.

>>> W pierwszej godzinie audycji "Hotspot" wybraliśmy się natomiast do Łomży 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 4.03.2017

Godzina emisji: 17.07

jsz/bch

Czytaj także

Opolszczyzna. Odwiedzamy "Śląską Szwajcarię"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 12:21
Zapraszamy na Opolszczyznę, do magicznego miejsca, które warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na walory krajobrazowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białowieża. "Najpiękniejsza fototapeta świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 11:20
- Pojawia się specyficzny typ turysty, którty po prostu chce być w tym lesie. Chce wrócić do korzeni. Potrzebuje ciszy, spokoju, kontaktu z natura. A puszcza mu to wszystko daje - mówi Joanna Kossak, która tak, jak jej ciotka Simona, zakochała się w Białowieży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolny Śląsk - kraina tysiąca historii

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 18:00
- O Dolnym Śląsku lubię opowiadać historami. Dawnych władców, nieistniejących już księstw albo dobrej kuchni. Podróże śladami Habsburgów, Wazów czy modrej kapusty są bardziej interesujące niż oglądanie zabytków - mówi przewodnik Franek Bojańczyk z Kompanii Środkowoeuropejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady. "W polski Teksas rusz!"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 18:50
"Po prostu wyjedź w Bieszczady" - namawiał w jednej ze swoich piosenek Wojciech Młynarski. Hasło to podchwycili członkowie PAKTu. - To miejsce dzikie i wciąż nie do końca odkryte, gdzie są takie zakątki, w których diabeł mówi dobranoc - przekonują Magdalena Lenart i Przemysław Stocki.  
rozwiń zwiń