Megality i kamienne kręgi. Gdzie leży polskie Stonehenge?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:00
Marzenie o wędrówkach śladami starożytności można zrealizować także w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na Pomorze - o czym przekonuje Bogusław Cyrny, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy. 
Audio
Cmentarzysko kultury wielobarskiej w Odrach obejmuje 9 kręgów kamiennych i ok. 30 kurhanów, które są rozmieszczone na terenie rezerwatu Kamienne Kręgi w pobliżu wsi Odry
Cmentarzysko kultury wielobarskiej w Odrach obejmuje 9 kręgów kamiennych i ok. 30 kurhanów, które są rozmieszczone na terenie rezerwatu Kamienne Kręgi w pobliżu wsi OdryFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Czytaj także
muzeum kanału dętka pap 1200.jpg
Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

Najbardziej znane relikty megalityczne znajdziemy nieopodal wsi Łupawa. To właśnie tutaj archeolodzy w trakcie swoich prac natrafili na zabytki, pochodzące z okresu od 5000 do 4900 p.n.e. i od 2800 do 2500 p.n.e. - Niezwykłość naszych grobowców polega na tym, że jest to największe skupisko stanowisk megalitycznych w Polsce - wyjaśnia rozmówca Mateusza Sienkiewicza.

Bogusław Cyrny tłumaczy także, czym są megality. - To forma pomnika upamiętniającego pochówek ważnych osobistości epoki neolitu. Dziś powiedzielibyśmy grób, ale specyficzny, bo miał on około 30-50 metrów długości i kilka metrów wysokości - mówi.

Jak wygląda największy megalit w Łupawie? Na czym będzie polegał proces "odkrzaczania i uwidaczniania" grobowców? Dlaczego woda w Łupawie jest niezwykła? O tym m.in. w nagraniu audycji.


Czytaj także
nidzica czorsztyn pieniny 1200.jpg
Pieniny w gawędach duchów, magów i superbohaterki św. Kingi

Zapraszamy także do wysłuchania drugiej godziny "Hotspotu", w której opowiadaliśmy o projekcie NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, czyli o organizowanym w Lublinie cyklu spacerów w dwóch językach: polskim i migowym >>>

***

Audycja: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin)

Data emisji: 1.09.2018

Godzina emisji: 16.09

kul/kh

Czytaj także

Wieliczka. Zwiedzaj kopalnię soli jak twardziel!

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 10:00
To magiczne miejsce nieopodal Krakowa, w którym zatrzymał się czas, a jego sława dawno wyszła poza granice Polski. Teraz Kopalnia Soli w Wieliczce kusi też tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 10:20
Lublin, tak jak inne miasta w kraju, aktywnie włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z punktów programu są mikrowyprawy "Czuję miętę do Lublina", które pozwalają poznać miasto z 1918 roku.
rozwiń zwiń