Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 10:20
Lublin, tak jak inne miasta w kraju, aktywnie włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z punktów programu są mikrowyprawy "Czuję miętę do Lublina", które pozwalają poznać miasto z 1918 roku.
Audio
  • O spacerach, dzięki którym "poczujesz miętę do Lublina" (Hotspot/Czwórka)
Wystawa rzemieślnicza w Lublinie - 1942 rok
Wystawa rzemieślnicza w Lublinie - 1942 rokFoto: Sieredzki/Narodowe Archiwum Cyfrowe

- W okresie międzywojnia Lublin liczył około 115 tysięcy mieszkańców, a działało w nim 4 tysiące sklepów, w których można było kupić najprzedniejsze towary kolonialne - opowiada Piotr Kurek z PTTK i tłumaczy, czym w handlu zasłynęła rodzina Kalickich.

Serwis specjalny: POLSKA NIEPODLEGŁA >>>

Uczestnicy spaceru "Czuję miętę do Lublina" mają też szansę poznać jeden z najmroczniejszych sekretów II wojny światowej, ukryty w piwnicach luksusowego hotelu. - Kiedy ekipy budowlane w drugiej połowie lat 50. zabrały się do porządkowania ruin po hotelu Victoria, w piwnicach odnaleziono niewybuchy oraz ogromne ilości trotylu i amunicji. Wszystko to - wbrew wszelkim zasadom logiki i bezpieczeństwa - było złożone w jednym miejscu i zaminowane. W ten sposób Niemcy przygotowali pułapkę na wkraczające do miasta wojsko radzieckie - mówi przewodnik.


Czytaj także
nidzica czorsztyn pieniny 1200.jpg
Pieniny w gawędach duchów, magów i superbohaterki św. Kingi

W trakcie tych historycznych mikrowypraw zwiedzający zaglądają do "starego kryminału", dowiadują się także, jaką rolę odegrał plac Litewski w emancypacji kobiet i w jaki sposób lublinianie uczcili pamięć marszałka Piłsudskiego.  

W audycji także autorka bloga "Podróżująca rodzina" Magdalena Bodnari opowiada o najbardziej urokliwych zakątkach Polski >>>

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 16.09

kul


Czytaj także

Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:40
- Mijamy pomnik Kościuszki i na placu Wolności, od strony ulicy Nowowiejskiej, mamy okrągłą kratę i spiralne schody, które prowadzą nas w głąb "Dętki" - mówi Waldemar Marzec z Muzeum Miasta Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem w Polskę i w świat. Dokąd się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 18:58
- Jeśli chcemy się wybrać całą rodziną, wraz z dziećmi, polecam Dolinę Baryczy, nieopodal Wrocławia. Podlasie jest również bardzo różnorodne z mnóstwem atrakcji - opowiadała Agnieszka Jędrzejak z Rowelove.
rozwiń zwiń