Wyjątkowa trasa na lato? Odwiedź Pomorze i Opolszczyznę!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:16
Cztery niesamowite miejsca - Malbork, Frombork, Kluczbork i Lębork. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy tych miast, ale czy na pewno?
Audio
  • Ciekawa tematyczna trasa na wakacje? Malbork, Frombork, Lębork i Kluczbork (Hotspot/Czwórka)
Zamek w Malborku. Jakie sekrety kryje?
Zamek w Malborku. Jakie sekrety kryje?Foto: Pixabay.com/erwinbauer

Malbork to siedziba wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, z kolei Frombork kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, który opracował tam swoje dzieło "O obrotach sfer niebieskich". Lębork zaś położony jest niecałe 30 km od Morza Bałtyckiego, blisko do Puszczy kaszubskiej, a Kluczbork ma przepiękny rynek, chętnie odwiedzany przez turystów.

Wakacyjną podróż szlakiem tych czterech miast Czwórka zaczęła w Malborku, po którym oprowadzała nas podróżniczka i autorka książek o Polsce Anna Olej-Kobus. - Gdy patrzymy na ten zamek przez wody Nogatu widzimy imponującą, potężną bryłę - opowiadała ekspertka, ale zdradzała także ciekawostki, dotyczące tego gmachu. - Widoczny między dwoma basztami posąg żaby nawiązuje do historii, gdy to w Malborku zabrakło żywności. Stacjonujący tam wówczas francuski rycerz zaproponował, by jako posiłek wykorzystać żaby, czym ochronił pozostałych rycerzy przed głodem.

W "Hotspocie" udaliśmy się także m.in. do fromborskiej Bazyliki Archikatedralnej, czy na ulicę Staromiejską w Lęborku. Odwiedziliśmy też pewną rzekę na Opolszczyźnie, by poznać niesamowite historie związane z powstaniem Kluczborka.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 13.00

kd

Czytaj także

Sposoby na tanie podróżowanie: autostop, back packing

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 18:58
W audycji "Piątek, piąteczek, piątunio" garść porad dla tych, którzy niebawem wybierają się w podróż, ale krucho u nich z kasą. Jak zorganizować wakacje życia niskim kosztem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje za grosze? Tak, ale nie "last minute"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 18:00
- Podróżuje się albo tanio, albo spontanicznie - twierdzą podróżnicy. I zdradzają swoje patenty na tanie zwiedzanie świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń