Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
Audio
  • W "Hotspocie" odwiedzamy Racibórz - o swoim mieście opowiadają organizatorzy lokalnych inicjatyw (Hotspot/Czwórka)
To właśnie teraz w Raciborzu kwitną magnolie
To właśnie teraz w Raciborzu kwitną magnolieFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Maria Orzechowska, kierowniczka raciborskiego Centrum Turystyki podkreśla znaczenie Raciborza na średniowiecznym szlaku handlowym. Podobno pierwsze wzmianki o jego lokalizacji można znaleźć już u Promeleusza, greckiego geografa. 

Dziś w tym miasteczku i jego okolicach spotykamy wiele okazji do zachwytów - jest zamek, starówka, Las Obora, Grodzisko Gołęszyców, niedaleko, przenoszona wieś Nieboczów, kolejka wąskotorowa, Ogród Japoński, przedwojenne kamienice i czuwająca nad miastem figura Maryi.

Raz do roku Racibórz zmienia się w Mekkę podróżników - od 13 lat w październiku odbywa się tu festiwal podróżniczy "Wiatraki". Turystycznych atrakcji dostarcza też Raciborskie Stowarzyszenie Lotnicze czy Raciborski Festiwal Średniowieczny. W wolnych chwilach w Raciborzu można zerknąć na trening drużyny futbolu amerykańskiego, a może i wstąpić w jej szeregi. 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 9.04.2016

Godzina emisji: 13.00

pj


Czytaj także

Sanok - skansen, zamek i obrazy Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 17:35
Nazywany bramą Bieszczad Sanok aż roi się od atrakcji turystycznych - jest tam największy w Polsce skansen i XVI-wieczny zamek skrywający wielką kolekcję dzieł Beksińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Mosznej. "Tam diabeł tkwi w szczegółach"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 15:50
Kiedyś templariusze i czarodzieje, dziś wiedźmini i fani Hogwartu. - Zamek w Mosznej kryje wiele tajemnic. Jak to miejsce, które powstało dzięki diabelskim siłom - opowiada przewodniczka Jadwiga Masik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna. Skansen, szlak konny, kopalnia kredy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 16:50
Na tegorocznych wielkanocnych znaczkach wydanych przez Pocztę Polską znajdują się pisanki z Lubelszczyzny i Podkarpacia. My sprawdzamy, jakie atrakcje oferuje południowo-wschodnia Polska.
rozwiń zwiń