Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:00
Wielu z nas biblioteki kojarzą się z nudnym miejscem z niezliczonymi rzędami książek oraz starszymi bibliotekarkami łypiącymi na nas oczami spod okularów. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób odwiedza te miejsca.
Audio
  • Biblioteki nie są już takimi, jakie je pamiętamy. W ostatnich latach przeszły dużą metamorfozę (Czwórka/Hyde Park)
  • E-booki, czyli elektroniczne książki. Mają zarówno wielu zwolenników, jak przeciwników (Czwórka/Hyde Park)
  • Stworzenie własnej, domowej biblioteki możesz zlecić dziewczynom z Bibliocreatio (Czwórka/Hyde Park)
Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?
Foto: Glow Images/East News

- Biblioteki w przeszły ogromną zmianę. To już nie są miejsca, do których przychodzimy wyłącznie po to, żeby znaleźć na zakurzonej półce równie zakurzoną książkę i jak najszybciej z tej biblioteki uciec. To są prawdziwe miejsca spotkań, gdzie organizowane są mityngi z pisarzami, artystami, projekcje filmów, ale też różnego rodzaju warsztaty - mówi Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W co szóstym domu nie ma ani jednej książki. Jednym z powodów, dla których Polacy nie czytają, jest zbyt duża cena lektur. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie biblioteki, gdzie tytuły możemy wypożyczyć całkowicie za darmo. Kolejnym antidotum jest bookcrossing, czyli idea przekazywania książek. Przeczytany już tytuł możemy zostawić w miejscu publicznym, lub specjalnie do tego wyznaczonym punkcie, dla kogoś innego, kto również poda ją dalej.

Czytaj także: Książka potrafi uwolnić <<<

Coraz więcej książek dostępnych jest na rynku nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie, ale także w wesjach elektronicznych. Możemy je czytać, korzystając ze smartfona, tabletu, czy komputera. Okazuje się, że coraz więcej osób to robi.

Według naczelnego redaktora magazynu Książki, Piotra Dobrołęckiego, formy elektroniczne książek są znacznie bardziej rozbudowane od tradycyjnych. Zawierają rozszerzenia, dodatki i możliwość przeszukiwania wielu tomów za pomocą funkcji "szukaj".

Jeśli mamy pieniądze i chęć stworzenia sobie własnego domowego księgozbioru, ale nie potrafimy się do tego zabrać, to wyręczą nas w tym dziewczyny z Bibliocreatio. Sylwia Stano i Zofia Karaszewska zajmują się doborem książek pod indywidualny gust klienta.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania materiałów dźwiękowych z audycji "Hyde Park".

bc

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Wisłocka - zapomniana "pani od seksu"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", wydana w 1976 roku, rozeszła się w rekordowym nakładzie. W Czwórce zagościła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:00
Michał Piróg zdradził w Czwórce, dlaczego jako dziecko marzył o przeczytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza i jakie wrażenie zrobiła na nim książka francuskiego autora Mathiasa Malzieu "Mechanizm serca".
rozwiń zwiń