Triathlon pod dachem. Kulisy zawodów Indoor Triathlon Series

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:15
Triathlon to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Składa się z pływania, jazdy na rowerze i biegania. Wyścig rozgrywany jest właśnie w takiej kolejności - zazwyczaj na świeżym powietrzu, ale okazuje się, że także pod dachem. 
Na zdjęciu: Piotr Jakóbik z Indoor Triathlon Series oraz triathlonista Bartosz Nowicki.
Na zdjęciu: Piotr Jakóbik z Indoor Triathlon Series oraz triathlonista Bartosz Nowicki.Foto: Czwórka/Piotr Galus
  • Indoor Triathlon Series to cykl imprez triathlonowych pod dachem.
  • Na uczestników zawodów czeka  600 m pływania, 15 km roweru i 3 km biegu.
  • Kolejna odsłona imprezy odbędzie się na początku 2024 roku - w Gdyni, w Warszawie i w Piasecznie.

Indoor Triathlon Series to cykl imprez triathlonowych pod dachem. Jak przekonuje Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy zawodów, to wyścig dla każdego. Zarówno dla zaawansowanych triathlonistów, jak i tych, którzy dopiero chcą posmakować tej dyscypliny, a mają obawy, żeby od razu połączyć te trzy konkurencje na zawodach w sezonie letnim.

Triathlon pod dachem

- Najpierw na zawodników czeka pływanie 600 metrów w basenie pod okiem ratowników. Kolejny etap to krótki bieg do hali sportowej, cały czas pod dachem. A tam 15 km jazdy na rowerze stacjonarnym i krótki, trzykilometrowy bieg na bieżni mechanicznej - wymienia. -  Indoor Triathlon Series pozwala uprawiać tę dyscyplinę w naszej szerokości geograficznej także zimą.

Jednym z uczestników "triathlonu pod dachem" jest Bartosz Nowicki - sportowiec-amator, który ma za sobą strat w Mistrzostwach Świata IRONMAN w Lahti. - Dla mnie to okazja, żeby wyrwać się z zimowego letargu, z  ćwiczeń na trenażerach i na bieżni - opowiada gość Czwórki.  - W tym okresie kipi w nas potrzeba rywalizacji, nie możemy doczekać się letniego sezonu i pierwszego startu, a Indoor Triathlon Series umożliwia nam rozładowanie emocji.

Historia triathlonu

Pierwsze zawody łączące pływanie, bieganie i jazdę na rowerze odbyły się w latach 20. XX w we Francji, ale za oficjalny początek triathlonu uznaje się  zawody Mission Bay Triathlon w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku. W Polsce historia tej dyscypliny zaczęła się w 1984 roku wyścigiem na Kiekrzu w Poznaniu.

Posłuchaj
20:10 CZWÓRKA CWK - triathlon 10.12.2023.mp3 Indoor Triathlon Series - jak wyglądają te zawody i kto może wziąć w nich udział? (CWK/Czwórka)

Podczas pierwszych zawodów triathlonowych uczestnicy  mieli do pokonania 10 km biegiem, 8 km rowerem i 500 metrów w wodzie. Dziś pokonanie 1,5 km pływając, 40 km na rowerze i 10 km biegiem to w triathlonie standardowy dystans olimpijski oraz na mistrzostwach świata. W trakcie zawodów Indoor Triathlon Series dystans jest  dużo mniejszy: 600 m pływania, 15 km roweru, 3 km biegu. -  Podczas zawodów na świeżym powietrzu tempo mamy zróżnicowane, na bieżni musimy je sobie ustalić i trzymać się tego do samego końca - podkreśla Nowicki. - A ponieważ dystans jest krótszy, to czasami ci, którzy biegają na dłuższych trasach. mocno konkurują ze sprinterami. Na zawodach na hali łatwiej nam też ocenić odległość w wodzie  i mamy dla siebie więcej miejsca.  

Zobacz także:

Indoor Triathlon Series - harmonogram startów

Przyszłoroczna odsłona Indoor Triathlon Series odbędzie się w trzech miejscach: w Gdyni (21 stycznia), w Warszawie (18 lutego) i w Piaseczne. (10 marca). - Średnio w naszych zawodach bierze udział od 100 do 150 osób, bo największym naszym ograniczeniem jest pływalnia. Serie się zazębiają, więc kiedy jedna grupa kończy rower, druga już wchodzi do wody - wyjaśnia Jakóbik.  - Każdy zawodnik, niezależnie od tego, na ilu startach się pojawi, otrzymuje medal, a najlepsi - statuetki. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Bartosz Nowicki (triathlonista-amator), Piotrek Jakóbik (rzecznik prasowy Indoor Triathlon Series)

Data emisji: 10.12.2023

Godzina emisji: 10.20

kul/aw

Czytaj także

Szymon Okrojek o tym, jak poprawić formę w 24 minuty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 12:50
Intensywny trening interwałowy jest idealny dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, wzmocnić całe ciało i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Na czym polega?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bowling - na długie jesienne wieczory i lepszą kondycję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 17:40
W Polsce ta dyscyplina kojarzy się bardziej z rozrywką niż sportem. Tymczasem kręgle to świetny sport dla całej rodziny, który uaktywnia sporą część nietypowych mięśni. 
rozwiń zwiń