Przygotowania do triathlonu w sześć tygodni - to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 14:00
- Nie będę oczywiście bił rekordów, moim celem jest ukończyć triathlon za sześć tygodni w dobrym zdrowiu. Postanowiłem też wesprzeć dzięki temu cele charytatywne, co jest dodatkową motywacją - mówił trener lekkoatletyczny Jakub Jezierski, który dopiero niedawno zaczął przygotowania do wyjątkowo ciężkich zawodów. 
Jak przygotować się do triathlonu w kilka tygodni. To nie możliwe, jeśli jesteś totalnym amatorem.
Jak przygotować się do triathlonu w kilka tygodni. "To nie możliwe, jeśli jesteś totalnym amatorem". Foto: shutterstock/sutadimages
  • Triathlon - od czego zacząć przygotowania do startu?
  • Jak się odżywiać podczas treningów?
  • Bez trenera i fizjoterapeuty ani rusz. Dlaczego lepiej nie trenować samemu?

Ten sport na przestrzeni lat ewoluował bardzo intensywnie, a ostatnie dokonanie Roberta Karasia, który pobił rekord dziesięciokrotnego Ironmana w czasie 18 godzin, 29 minut i 41 sekund pokazuje, że nie ma limitów. Dla przypomnienia na 10-krotny maraton składa się rywalizacja w trzech konkurencjach - 38 km w basenie, 1800 km jazdy na rowerze i 422 km biegu. 

Przygotowania do triathlonu w sześć tygodni, to możliwe?

Dystans "zwykłego" triathlonu jest znacznie krótszy, ale i tak imponujący: to niemal 4 km pływania, 180 km roweru i na koniec maraton do przebiegnięcia. Jeden z triathlonów wystartuje 6 sierpnia w Gdyni. Do tego czasu pozostało tylko sześć tygodni i gość Czwórki, podkreślał trener lekkoatletyczny Jakub Jezierski, postanowił wziąć w nim udział. Jak podkreślał nawet sportowiec półamator może przygotować się do takiego wyzwania. - Warto zrobić plan, ale pamiętajmy, że od planowania do realizacji jest długa droga - zaznaczał gość Czwórki. Tu warto zasięgnąć rady trenerów. - Sam zacząłem mój projekt "Od zera do Ironmana" nie będąc amatorem. Od lat na co dzień jestem aktywny sportowo - podkreślał. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jakub Jezierski (@yeziersky)

Jak wspominał, on sam myślał w pierwszym odruchu o maratonie, nie triathlonie. - Jestem jednak sprinterem, nigdy nie przebiegłem dystansu maratonu. Na basen chodziłem tylko wówczas, gdy miałem problemy z kręgosłupem. Triathlon kojarzył mi się ze sportem niezwykle wysiłkowym, maraton to także morderczy wysiłek, bo biegnie się głównie po ulicy - podkreślał. - To wyścig, w którym trzeba pokonywać dystans powoli, jeśli "wypstrykamy się" z energii już na etapie pływania, nie mamy szans, by bez kontuzji przebiec bieganie. 

Posłuchaj
18:07 triathlon_PR4_AAC 2023_07_09-11-12-32.mp3 Jak przygotować się do triathlonu w kilka tygodni nie będąc zawodowcem? (Co was kręci/Czwórka) 

Dieta razem z treningiem. Dlaczego masa ciała jest ważna w triathlonie?

Równolegle z treningiem warto zacząć dietę. - Współpracuję z dietetykiem od dwóch miesięcy i zredukowałem masę ciała ze 107 kg do 96. To pokazało mi, że z czasem będzie łatwiej. Warto podkreślić, że wraz z tkanką tłuszczową spada masa mięśniowa - wyliczał ekspert. Jakub Jezierski dwa razy w tygodniu odwiedza fizjoterapeutę. - Inaczej moje ciało nie dałoby rady - podkreślał. - Korzystam też z drenażu limfatycznego codziennie, bardzo dużo sypiam - do 9 godzin każdej nocy i uzupełniam dietę napojami funkcjonalnymi. To właściwie podstawa, by ukończyć w dobrym zdrowiu triathlon, zebrać przy okazji pieniądze na cele charytatywne, czyli w sumie osiągnąć coś, co wcześniej wydawało mi się nierealne. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jakub Jezierski (trener lekkoatletyczny)

Data emisji: 09.07.2023

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Trening wspinaczkowy. Jak trenować bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:19
Jakie partie mięśni należy wzmacniać, aby dobrze się wspinać? To sprawdzimy w piątkowe popołudnie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrzostwa BMX Freestyle 2023 - co działo się w Krzeszowicach?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 09:30
Za nami mistrzostwa Europy BMX Freestyle. O wydarzeniu opowie Piotr Leszczyński - świeżo upieczony mistrz Polski Roof Ride. 
rozwiń zwiń