Unia Niezwykłych Projektów w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 11:00
Niedzielne "Co Was kręci" zabiera nas na Kurpie - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
Audio

Muzeum w Łomży czyli w pigułce kultura i sztuka kurpiowska. Teren działania placówki obejmuje obszar województwa podlaskiego i mazowieckiego. W placówce znajduje się około 25 tyś. eksponatów przydzielone do działów takich jak: etnograficzny, historyczny, archeologiczny, numizmatyczny, sztuki, bursztynu i dział oświatowy.

Dział bursztynu posiada zbiory, które zyskały określenie "bursztynu kurpiowskiego” i pochodzą z dorzecza środkowej Narwi. Prezentują one różnorodne formy i kształty, paciorki przezroczyste, drobniutkie, kuliste, większe o szlifie kryształowym czy elipsoidalnym kształcie, charakterystycznym dla regionu, często z medalionami ozdobionymi płaskorzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa. Poza naszyjnikami wymienić należy guziki, cygarniczki, gryzaki dla niemowląt, różańce, krzyżyki, serduszka itp. oraz oryginalne ozdoby wnętrza chaty kurpiowskiej – pająki i kierce. Prezentowane są także zatopione w bursztynie owady czy też części roślin zwane po kurpiowsku "wścibki”. Zbiory bursztynu to unikalny, największy zbiór regionalny w Polsce, bogato dokumentujący fragment dziejów polskiego bursztyniarstwa.

Dział archeologiczny dokumentuje przeszłość Ziemi Łomżyńskiej od schyłkowego paleolitu po późne średniowiecze. W zbiorach dominują przedmioty codziennego użytku – w tym naczynia, ceramika ale również i te używane okazjonalnie jak ozdoby czy broń. Szczególnymi eksponatami są przedmioty luksusowe napływające na nasz teren już od początków naszej ery. Wśród importów wyjątkowym znaleziskiem jest skarb wczesnośredniowiecznych srebrnych ozdób i monet odkryty w Górze Strękowej, składający się z dwu zausznic, czterech paciorów i 29 dirhemów arabskich.

Modernizacja zabytkowego budynku muzeum, możliwa była dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt modernizacji 5,2 mln zł. W audycji "Co Was kręci  opowiadamy o Łomży - posłuchaj załączonego dźwięku!


Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Podkarpackiej Troi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 19:00
- Sprawić, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do turystów zrozumiałym językiem. To ewenement w skali światowej – mówi Jan Gancarski, dyrektor Podkarpackiego Muzeum w Krośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w pałacu w Dzikowie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Radziejowicach

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 19:00
Odwiedź to magiczne miejsce razem z ekipą audycji "Co Was kręci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Orońsku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 08:00
Zapraszamy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które jest miejscem spotkań artystów z różnych stron świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurpiowska Unia Niezwykłych Projektów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 08:00
Skansen w Nowogrodzie należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Posłuchaj w Czwórce o dawnym życiu puszczańskiego ludu Kurpiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 13:00
Dawny teren kopalni "Katowice" poszedł pod nóż. Nad operacją czuwa sztab architektów, zespół kuratorów i organizatorów imprez. Efekty ich prac poznamy w przyszłym roku, ale już dziś wiemy jak okazale będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Śląskiego.
rozwiń zwiń