Niezwykłe losy rodziny Starzyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 12:00
Roman, Stefan i Mieczysław to bracia, którym Polska okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięczała wiele. Ciekawe wspomnienia, anegdoty związane nimi opowiadał w Czwórce Wojciech Starzyński.
Audio

W październiku roku 2012 swoją premierę miała wyjątkowa książka. Wydawnictwo "Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914–1918", zawiera wspomnienia najstarszego z braci Starzyńskich - Romana. Opowiada o młodym człowieku, oddanemu idei niepodległościowej idącemu na wojnę wbrew swojemu słabemu zdrowiu. Poznajemy go od czasów jego wczesnej młodości.

- Roman Starzyński to postać szczególna, zwłaszcza dla Polskiego Radia, ponieważ był on jego twórcą i pierwszym dyrektorem. Choć on i jego brat Mieczysław pozostają w cieniu słynnego prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego, to warto o nich pamiętać, ponieważ byli bardzo oddani służbie publicznej - opowiadała w Czwórce Hanna Dołęgowska.

Ojciec - trzech niezwykłych braci Starzyńskich - Alfons Karol, pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, pracował jako skromny urzędnik i rzemieślnik. Matka uczyła historii Polski, wpajała wiarę, że kiedyś wybije godzina walki o wolność, w której wezmą aktywny udział. Bracia Starzyńscy - Stefan, Roman i Mirosław od pierwszych już lat gimnazjalnych aż do ukończenia wyższych studiów utrzymywali się sami, i to w głównej mierze z korepetycji. Wcześnie zaczęli też konspirować. W przyszłości wyłącznie dzięki własnej pracy doszli do najwyższych zaszczytów i stanowisk w Polsce.

- Nigdy nie pojawił się zarzut, co do uczciwości ich działań w służbie publicznej - podkreślał Wojciech Starzyński. Więcej na ten temat w nagraniu audycji "Co Was kręci".

bch

 

Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Drozdowie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 17:00
Niedzielne "Co Was kręci" wybrało się do Drozdowa - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w skansenie w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 18:00
Ekipa "Co Was kręci" wybrała się do Muzeum Wsi Mazowieckiej - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń