Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
Audio

  Część nowej siedziby wpisana jest do rejestru zabytków i będzie mieć siedzibę przy ul. Targowej, w sąsiedztwie legendarnego Bazaru Różyckiego. – Na razie trwa adaptacja zespołu zabytkowych budynków - mówi Jolanta Wiśniewska, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi. – Wszystko skupione jest wokół brukowanego podwórka. Do tego dochodzi jeszcze budowa zamykającego przestrzeń budynku administracyjno-edukacyjno-magazynowego. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie kameralny a jednocześnie wielofunkcyjny kompleks muzealny, w którym bardzo wiele będzie się działo.

Miejsce ma bogatą historię związaną z rozwojem Pragi. Znajduje się unikatowy zespół modlitewni z zachowanymi polichromiami. W nowym muzeum znajdować się będą m.in. ekspozycje, galeria, sala historii mówionej, sala ginących zawodów i edukacji interaktywnej, skomputeryzowana czytelnia i biblioteka, oraz kawiarenka z praskimi specjałami. Choć do końca budowy działa w siedzibie tymczasowej na ulicy Ząbkowskiej i w dawnym Koneserze, warto je odwiedzić.

Odwiedź niezwykłe zakątki Polski z Czwórką <<<

Choć Praga to ostatnio dzielnica modna wśród artystycznej stołecznej bohemy, ma jednak arcyciekawą historię i mnóstwo architektonicznych "pereł", jak choćby pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej, czy Bazar Różyckiego. Posłuchaj historii tej dzielnicy i dowiedz się więcej o samym muzeum słuchając nagrania audycji "Co Was kręci".

(kd/czwórka)


 

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Wilanów w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 23:00
Utworzenie w Muzeum Wilanowskim "pracowni 3D” i digitalizacja 3D wybranej kolekcji zbiorów wilanowskich było przewodnim temat najbliższego "Co Was kręci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cytadela - miejsce, w którym rodziła się historia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 16:00
Muzeum, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe losy rodziny Starzyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 12:00
Roman, Stefan i Mieczysław to bracia, którym Polska okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięczała wiele. Ciekawe wspomnienia, anegdoty związane nimi opowiadał w Czwórce Wojciech Starzyński.
rozwiń zwiń