Gliniane dzieła sztuki z Janowa Lubelskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 15:20
Jak zostać garncarzem? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie w okolicach Janowa Lubelskiego oraz w niedzielnym "Co Was Kręci".
Gliniane dzieła sztuki z Janowa Lubelskiego
Foto: Glow Images/East News

Organizowane przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim "Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie" mają za zadanie kultywowanie tradycji i kultury ludowej Ziemi Janowskiej, a w szczególności Łążka Garncarskiego - niewielkiej wioski położonej nie opodal Janowa Lubelskiego.

Wytwarzana tu od ponad dwustu lat ceramika łążkowska zaliczana jest do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce. Wyróżnia się bogatą skalą barw i wspaniałą ornamentyką. Do drugiej połowy lat 80. XX wieku w Janowie Lubelskim pracował nieżyjący już garncarz - mistrz Mateusz Startek, laureat nagrody im. Oskara Kolberga.

Na wycieczkę do tego niezwykłego świata zabierzemy Was w niedzielę po godzinie 10.00.

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże SZTUKA

Czytaj także

Drogowskazy Czwórki - zwiedzamy Polskę!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 08:30
W każdy wtorek i piątek Czwórka odsłania przed słuchaczami miejsca na mapie naszego kraju, które warto poznać. Trwa trzeci tydzień akcji. Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie, Pułtusku, Olkuszu i Płocku. W piątek 26 lipca odwiedzamy Kłobuck.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cieszyn - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:50
- Ma mało mieszkańców i mnóstwo czaru. Dla jednych to wada, dla mnie zaleta - deklaruje bohaterka reportażu "Ula z magicznego miasta", która postanowiła odmienić swoje życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane zakątki Polski: szlak Elektrowni Wodnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 17:50
Planujesz wakacje na wodzie? Sprawdziliśmy dla Was najciekawsze polskie szlaki kajakowe.
rozwiń zwiń