Deepspot - najlepszy, najgłębszy, polski

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 15:04
W Mszczonowie niedaleko Skierniewic znajduje się najgłębszy i największy w Europie basen nurkowy - Deepspot. Sprawdzamy, na co mogą tam liczyć fani nurkowania.
Deepspot w Mszczonowie to największy i najgłębszy basen nurkowy w Europie
Deepspot w Mszczonowie to największy i najgłębszy basen nurkowy w EuropieFoto: mat.pras./Kuba Konwent

Drugi na świecie

Mszczonowski basen nurkowy Deepspot jest drugim co do wielkości tego typu obiektem na świecie. Wyprzedza go tylko wpisany na listę rekordów Guinnessa Deep Dive Dubai, który wypełnia 14 milionów litrów wody i w którym można zejść na głębokość 60 metrów.

 - Nasz basen to idealne miejsce dla free- i scuba diverów. W zbiorniku jest 9 milionów litrów wody - cztery razy więcej niż w basenie olimpijskim - opowiada Michał Kosut, dyrektor obiektu. - Do tego niezwykła przejrzystość wody, ponad 45 metrów głębokości, co daje poczucie przestrzeni podobne do tego, które możemy odczuwać w wodach otwartych. Tu możemy doświadczyć prawdziwego nurkowania.


Doskonałe warunki

Temperatura wody to zapewniające użytkownikom komfort termiczny 32 stopnie Celsjusza. Jednak Deepspot to nie tylko błękitna głębia. Obiekt oferuje nurkom o wiele więcej. - Na 20 metrach mamy wrak. Jest też system grot podwodnych - tłumaczy rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Nurkowie mogą tam wpłynąć i poczuć się jak w prawdziwych podwodnych jaskiniach. Naszą inspiracją były meksykańskie cenoty, a nurkowie mogą się pomiędzy jaskiniami przemieszczać.

Specjalna tuba  prowadzi na niższe poziomy - do 45 metrów. Jednak tam mogą nurkować tylko osoby z uprawnieniami. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z nurkowaniem, najczęściej schodzą na głębokość do 12 metrów. - Są to odpowiednie warunki i bezpieczna głębokość, żeby się uczyć - wyjaśnia gość audycji. - W naszym obiekcie niekoniecznie trzeba wchodzić do wody. Można także obserwować. Odwiedzający mogą przespacerować się szklanym tunelem, przez który zobaczą nurków.


Źr.Youtube/DEEPSPOT - new dimension of diving


W basenie znajdują się także liny i winda dla free diverów. - Wśród atrakcji są także sztuczne zwierzęta wodne takie jak wieloryb, orka, delfin, żółw - opowiada Michał Kosut. - Pozwalają one na formę interakcji z życiem podwodnym.


Obiekt zapewnia wiele atrakcji. Między innymi można doświadczyć nurkowania w podwodnych jaskiniach. Obiekt zapewnia wiele atrakcji. Między innymi można doświadczyć nurkowania w podwodnych jaskiniach.

Deepspot to także centrum szkoleniowe. Kursy organizowane są dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. - Nurkować mogą już 8-latki, pływanie z butlą też można zaczynać od tego wieku. Od 12. roku życia zaczynają się programy freedivingowe, czyli nurkowanie na wstrzymanych oddechu - tłumaczy Michał Kosut. - Zaletą nurkowania jest to, że można to robić rodzinnie. To świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu.


Posłuchaj
17:37 CZWORKA Co Was Kręci Deepspoti_ 4.12.2022 .mp3 Deepspot - o atrakcjach zbiornika do nurkowania opowiada dyrektor obiektu Michał Kosut (Co Was Kręci/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Michał Kosut (dyrektor Deepspot)

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 11.28


aw/kor

Czytaj także

Fizyka nurkowania. Jak słyszymy pod wodą?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 10:30
Woda ma prawie 780 razy większą gęstość niż otaczające nas powietrze. Dźwięk w tych warunkach rozchodzi się z prędkością prawie 4,5-krotnie większą niż na powierzchni. Sprawdzamy, jaki to ma wpływ na nasze zmysły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń