W górach włącz wyobraźnię i aplikację "Na ratunek"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 14:07
Z gór co chwilę docierają do nas kolejne informacje o koniecznych akcjach ratunkowych TOPRowców. Niestety turyści wciąż bezmyślnie ruszają na niektóre szlaki. 
W Tatrach przybywa śniegu
W Tatrach przybywa śnieguFoto: Shutterstock/Pawel Kazmierczak
Filip Janusz_SlowB_Crew fot Paulina Kozieł 1200.jpg
Flatland. Breakdance na rowerze

Ostatnio dotarły do nas informacje o turystach, którzy utknęli na Czerwonych Wierchach, o lawinie, która zeszła pod Kościelcem, a zasypani zostali odkopani przez partnerów dzięki detektorom lawinowym. 


Posłuchaj
06:51 czwórka co was kręci 07.02.2021.mp3 Kuba Brzosko, ratownik TOPR opowiada o wychodzeniu w zimowe góry (Co Was kręci/Czwórka)

 

Piękna pogoda sprawia, że szukamy możliwości korzystania z zimy. Niestety w górach wciąż są ludzie nieprzygotowani, bez doświadczenia i przewodników. 

- Ludzie nie mają wyobraźni, nie używają jej - mówi Kuba Brzosko, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wielokrotnie spotykam się z użytkownikami gór, którzy do Tatr podchodzą, jakby to było wesołe miasteczko czy ogród botaniczny - dodaje. 

Zobacz także:

Kuba Brzosko spotyka rodziny szukające "dodatkowych atrakcji", osoby niedoświadczone, które ślizgają się i przewracają na szlakach. Ratownik TOPRu ma wrażenie, że idąc w góry, oczekują zaserwowania cappuccino na wejściu, lub atrakcji typu "zobaczysz misia". 

Ludzie nie widzą tej subtelnej granicy między miastem, jakąś miejscowością, a strefą przyrody, strefą żywiołów Kuba Brzosko

- Jest coraz większa świadomość społeczna, ludzie biorą ze sobą sprzęt i wiedzą jak go używać - mówi ratownik. - Niestety, dotyczy to tylko tych, którzy świadomie chodzą po górach. Większość nie ma doświadczenia, żadnego. Oni idą na żywioł! - dodaje. 


shutterstock Piotr Snigorski himalaje broad peak 1200.jpg
Maciej Berbeka. "Broad Peak jak klamra spiął jego życie"

Zima wcale nie uczy nas większego szacunku do gór. Kuba Brzosko podkreśla, że wejścia letnie oceniają na równi z tymi zimowymi, a przecież nawet na niższych szczytach potrafią panować alpejskie warunki. - Ja zawsze uczę, że ludzie mają mieć prawidłowo spakowany plecak - mówi. - To zupełnie inny bagaż niż ten letni. 

Hanna Dołęgowska przypomina, że niezależnie od warunków powinniśmy mieć w górach zawsze naładowany telefon, zainstalowaną aplikację "na ratunek", korzystać z "Lawinowego ABC". 


***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Kuba Brzosko (ratownik TOPR)

Data emisji: 07.02.2021

Godzina emisji: 11.10

pj

Czytaj także

Wspinaczka sportowa - będą polskie sukcesy olimpijskie?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:12
Wspinaczka sportowa już w 2020 roku po raz pierwszy będzie dyscypliną olimpijską. Znany jest już szczegółowy kalendarz kwalifikacyjny. Czy w Tokio zobaczymy reprezentantów Polski w tej dyscyplinie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpiecznie w górach? "Warto mieć sprzęt i umieć go używać"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:28
Zaczęły się ferie zimowe i - mimo obostrzeń związanych z pandemią - coraz częściej słyszymy o wypadkach na górskich szlakach. - Turyści wybierają się w góry bez odpowiedniej wiedzy, ale i bez sprzętu - mówił w rozmowie z Czwórką Jacek Będkowski, ratownik GOPR. 
rozwiń zwiń