Małopolska Joy Ride Festiwal. Wkręć się w kolarstwo grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 13:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Przybywa także imprez, na których pasjonaci rowerów mogą rozwijać swoją zajawkę.
MTB (z ang. Mountain Terrain Bike) to rower górski, ulubiony model rowerzystów wyczynowych.
MTB (z ang. Mountain Terrain Bike) to rower górski, ulubiony model rowerzystów wyczynowych. Foto: Kuznetcov_Konstantin/Shutterstock.com

Wielka rowerowa rodzina

W ostatni weekend maja w Kluszkowcach odbędzie się kolejna odsłona Małopolska Joy Ride Festiwal. To największa w Polsce impreza rowerowa łącząca najróżniejsze odmiany dwukołowej ekstremy. W trakcie trwającego trzy dni rowerowego święta, organizowane są olbrzymie targi rowerowe, a ponad tysiąc zawodników z Polski i sąsiednich krajów, rywalizuje w 10 różnych konkurencjach. - To najlepsza okazja, żeby zobaczyć każdą dyscyplinę grawitacyjną w jednym miejscu. Przyjeżdżają riderzy, rodziny z dziećmi. Cała ta rowerowa rodzina tworzy niesamowity klimat - od dwulatków do zawodników już "na emeryturze" - opowiada organizator imprezy Mateusz Stoch. - Czegoś takiego nie spotkałem w żadnej rowerowej miejscówce, którą jak dotąd odwiedziłem. 

Obóz szkoleniowy - dla amatorów i profesjonalistów

Gość Czwórki nie tylko zajmuje się organizacją imprezy, ale sam jest riderem. Pierwszy start na rowerze górskim w konkurencji XC zaliczył jako 6 letni młokos. Był wtedy najmłodszym startującym zawodnikiem. W konkurencji zjazdowej debiutował w wieku 11 lat. Poza jazdą zajmuje się także budową lokalnych tras. Chętnie zaraża sportową zajawką nowych ludzi, uczy ich jazdy na "góralach" i organizuje obozy szkoleniowe. - Mogą w nich uczestniczyć dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerami MTB, mogą także nastolatkowie, którzy już "wymiatają" na zawodach. To jest dobre miejsce, żeby wkręcić się w jazdę grawitacyjną. Także dla dorosłych kobiet i mężczyzn - mówi instruktor.

Sprawdź też:

Ujarzmianie "górala"

Chętnych nie brakuje, bo "górale" to jeden z najczęściej wybieranych modeli przez rowerzystów. -  Początkującym doradzamy, żeby w żadnym wypadku nie rezygnowali z ochraniaczy. Oczywiście nie chodzi o to, żeby zakładać zbroję, której nie można udźwignąć. Ale bezpieczeństwo jest najważniejsze - podkreśla rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Dlatego bez względu na umiejętności, każdy rowerzysta musi mieć kask. Konieczny jest także rozsądek, żeby nie "przeszarżować" z umiejętnościami.

Posłuchaj
15:39 CZWÓRKA CWK - mtb 21.05.2023.mp3 Rowery MTB - jak zacząć, gdzie jeździć, w jakch zawodach startować? (Co Was Kręci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Mateusz Stoch (rider, instruktor jazdy na rowerze MTB) 

Data emisji: 21.05.2023

Godzina emisji: 11.10

kul

Czytaj także

Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
rozwiń zwiń