Rower. "Lek na wszystko, bez recepty"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 18:10
Rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości.
Rowerem do pracy. Dlaczego warto rozważyć dojazd na dwóch kółkach?
Rowerem do pracy. Dlaczego warto rozważyć dojazd na dwóch kółkach? Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Rowerzysta - człowiek szczęśliwy

- Od 300 do 500 - tyle kalorii możemy spalić podczas godziny jazdy. I zrobimy to z uśmiechem na ustach, bo rowerowe przejażdżki wyzwalają też hormony szczęścia – mówi trener kolarstwa Marcin Górnicki. – Rowerzysta to po prostu szczęśliwy człowiek.

Już 80 proc. Polaków jeździ rowerem w sezonie wiosenno-letnim, wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Pandemia, a teraz coraz wyższe ceny benzyny nakręcają rowerowy boom. W ubiegłym roku w naszym kraju wyprodukowano ponad milion rowerów, na których jeżdżą także mieszkańcy Unii Europejskiej. A my, Polacy, coraz chętniej sięgamy po rowery elektryczne.

Elektryk wyrównuje szanse

- Coraz częściej patrzymy na nasze zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - przekonywał w Czwórce Maciej Gis, kierownik Biura Komunikacji i rzecznik prasowy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. I potwierdza to rozmówca Piotra Galusa. - Wiele osób myśli, że rower elektryczny to jest zamiennik skutera. I wiele osób się myli - przyznaje. - Na elektryku możemy zmęczyć się tak samo, jak na tradycyjnym rowerze. Możemy też spalić tyle samo kalorii. Ten rodzaj pojazdu nadaje się też na dalsze wyprawy z rodzicami, dziadkami i znajomymi, którzy mają gorszą kondycję. Elektryk wyrównuje szanse.

Doka Downhill City Tour. Rowerowy weekend w Czwórce - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY >>>

DOKA DOWNHILL CITY TOUR DOKA DOWNHILL CITY TOUR

Zobacz także:

Jazda na rowerze robi formę na plażę

Jeśli chodzi o rowerowe treningi, to one ciągle obwarowane są stereotypami. Dziewczyny nie chcą ćwiczyć na rowerze, bo boją się rozbudowanych mięśni ud i łydek. - Oczywiście rower kształtuje nogi, ale też pośladki. I działa pozytywnie na brzuch i na plecy - wymienia trener. – Wystarczy spojrzeć na zawodowego kolarza - najczęściej są to smukli ludzie z dobrą sylwetką - przekonuje Marcin Górnicki.

Posłuchaj
10:22 CZWÓRKA 4 bieg - kolarstwo 16.06.2022.mp3 Przesiądź się na rower - podpowiadamy, jak to zrobić (4 bieg/Czwórka)

Jak przygotować się do rowerowego maratonu?

A kiedy już ktoś połknie „rowerowego bakcyla” to być może zacznie rozważać udział w rowerowym maratonie. 200 km po szutrowych drogach i bezdrożach. Przez lasy, łąki i sady. Z widokami na rzeki, zamki i wioski zatrzymane w czasie. - Żeby przejechać tak długi dystans, przygotowuję się do tego przez kilka miesięcy i mam kilka różnych treningów. Nie mówię tutaj o morderczych wysiłkach, ale o regularnej jeździe na regularnie wydłużanym dystansie - opowiada Michał Pasternakiewicz. - Kolejną sprawą jest dobrze przygotowany sprzęt, skontrolowany w profesjonalnym serwisie, i posiłek, który przygotowuję tak, by zmieścił się w małych torebkach, a nawet w kieszeniach. To musi być coś małego, sycącego i nieobciążającego. Do tego bidony z wodą i izotonikiem. I wolna głowa, z którą ruszam na start.

Posłuchaj
04:45 CZWÓRKA 4 bieg - maraton 16.08.2022.mp3 Jak przygotować się do maratonu kolarskiego? (4 bieg/Czwórka)

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Marcin Górnicki (trener kolarstwa)

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Płaski czyli zdrowy. Jak zadbać o brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:20
Zbliża się sezon plażowy, a nam o zimie przypomina tkanka tłuszczowa, która odłożyła się na brzuchu. - Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, żebyś go sobie wyćwiczył - przekonuje trener personalny Tomek Zaorski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
rozwiń zwiń