Niezbędnik rowerzysty. Co jeść na dwóch kółkach?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:00
Coraz bardziej dbamy o zdrowie, ale mamy coraz mniej czasu na uprawianie sportów. W tej sytuacji rower jest najlepszym rozwiązaniem - także na jesienne dni.
Ekspert: jazda na rowerze to zupełnie inna aktywność ruchowa dla naszego organizmu niż bieganie
Ekspert: jazda na rowerze to zupełnie inna aktywność ruchowa dla naszego organizmu niż bieganieFoto: Shuterstock.com/Josep Suria

"Szybka" zupka, płynny mus

Z roku na rok przybywa Polaków, którzy jeżdżą na rowerze poza sezonem. I to jest bardzo dobra wiadomość, bo jak przekonują lekarze, rower powinien być przepisywany na receptę, ponieważ pomaga w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca, wyzwala endorfiny i zapobiega otyłości. Ale planując rowerową wyprawę, warto też pomyśleć odpowiednim prowiancie. - Jeśli wyruszamy na trasę, która będzie kosztować nas dużo wysiłku - oprócz przekąsek- powinnismy też zabrać ze sobą posiłki instant. Na przykład "szybkie" zupki, które można ugotować na przenośnej kuchence - mówi Patryk Gozdera, fan bikepackingu, czyli całodniowych wypraw rowerowych. - Ale podstawą każdej takiej wyprawy jest woda. Trzeba pić dużo i regularnie, nawet wtedy, gdy organizm nie wysyła nam sygnałów, że jest spragniony. 

Konserwa z gwiazdką Michelin

Jeszcze niedawno rowerzyści w Lizbonie zajadali się konserwami, ale nie takimi jak paprykarz czy mielona. Niektóre z tych produktów były tworzone przez szefów kuchni restauracji z gwiazdkami Michelin. Do Polski ten trend nie dotarł, więc "kolarze" muszą radzić sobie sami. - "Smaczki", które zmieszczą się w małej kieszeni koszulki, to przekąski, które można spożywać nawet w trakcie jazdy, oczywiście pamiętając o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa - podkreśla rozmówca Michała Daniluka. - Mam tu na myśli takie produkty jak banany czy batony energetyczne. Na rynku dostępne są także płynne musy, które śmiało mogą zastąpić nam śniadanie i specjalistyczne żele energetyczne.

Zobacz także:

W trakcie wyprawy bikepackingowej należy jeść często, ale w małych ilościach. Najlepiej od razu, kiedy tylko poczujemy głód. A kiedy skończymy już posiłek, nie ruszajmy w dalszą drogę, tylko dajmy sobie czas na regenerację.

Posłuchaj
04:39 CZWÓRKA Rozbiegani - rower 09.09.2022.mp3 Jedzenie w trasie. Co zabrać na wyprawę rowerową? (Rozbiegani/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 09.09.2022

Godzina emisji: 09.45

kul

Czytaj także

Sport na samotność, stres i lepszą naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:30
W zdrowym ciele, zdrowy duch i większe życiowe kompetencje. Bo aktywność fizyczna gwarantuje nie tylko dobrą formę, ale daje też wiele umiejętności, które przydają się w szkole, na studiach i w pracy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balet na reformerach. Ćwicz jak modelki i koszykarze

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 17:40
Wybierają go primabaleriny i modelki, ale stosują też - jako trening uzupełniający - zawodnicy NBA. Pilates ćwiczy 99 proc. kobiet na świecie, coraz więcej z nich w trakcie treningu korzysta z reformerów. 
rozwiń zwiń