Fotografia sportowa. Jak "łapać" momenty?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 14:15
Fotografia sportowa przypomina koncertową. Liczy się ten jeden moment, którego nie da się już powtórzyć. Jak nadążyć za dynamiczną akcją i robić lepsze zdjęcia jeżdżącym na deskorolkach zdradza Kuba Skorupski.
Celem każdego fotografa sportowego jest zamrożenie akcji w dramatycznych momentach. Jedynym sposobem, by to zrobić, jest krótki czas naświetlania.
Celem każdego fotografa sportowego jest „zamrożenie” akcji w dramatycznych momentach. Jedynym sposobem, by to zrobić, jest krótki czas naświetlania.Foto: sirtravelalot/Shutterstock.com
  • Za nami pierwszy przystanek unikalnego wydarzenia Skate Shoots.
  • W jego formule nie liczą się umiejętności, a zajawka i styl jazdy. 
  • Jakub Skorupski robi zdjęcia skate'ów na takich wydarzeniach. 
  • Podpowiada też jak zrobić dobre sportowe fotki.

Za nami pierwszy przystanek unikalnego wydarzenia dla skate'ów - Skate Shoots. To event zorganizowany nie po to, by rywalizować, a by robić zdjęcia. Jego pierwszym przystankiem był Gdańsk, a przed nami jeszcze Warszawa i Kraków. 

- Redbull Skate Shoots jest unikalna formułą - chodzi w niej o to by mieć okazję porobić zdjęcia z różnymi
skate'ami, niekoniecznie tymi najlepszymi. Zwykle ci najlepsi mają już fajne fotki. A na tym wydarzeniu nie liczy się poziom umiejętności, a zajawka i styl jazdy - mówi Jakub Skorupski, fotograf. - Tu każdy może spróbować swoich sił pod obiektyw. 

Na koniec wydarzenia w programie znalazła się nutka rywalizacji - best tricks. - Udało się zrobić kilka fajnych fotek - zdradza Kuba. - Na każdego znalazło się trochę czasu, ta formuła się sprawdziła. 

Koncepcja wydarzenia zakłada, że każdy z uczestników wydarzenia będzie miał dostęp do wykonanych mu zdjęć. 

Fotografia i deskorolka

W życiu Jakuba Skorupskiego najpierw pojawiła się deskorolka, nieco później aparat. 

- Deskorolka zaczarowała mnie w przedszkolu. W podstawówce miałem swoją pierwszą deskę, a dziś nie potrafię bez niej żyć. To cudowne zjawisko w moim życiu. Doprowadzała mnie w takie miejsca, do takich ludzi, że jestem za to bardzo wdzięczny - przyznaje gość Jeremiego Angowskiego. - Aparat przyszedł do mnie, gdy na deskorolce rozwaliłem sobie nogę, co wyłączyło mnie na rok z jazdy. Moi znajomi jeździli na deskach, a ja spędzałem z nimi czas. By nie siedzieć bezczynnie wziąłem do ręki kamerę, później kupiłem aparat i tak mi zostało. 

Co wyróżnia dobre zdjęcie?

W fotografii deskorolkowej chodzi o moment i kadr. - Moment musi pokazać, co to za sztuczka, skąd dana osoba wyskakuje, gdzie będzie lądować - mówi fotograf. - Z jednej klatki osoba, która nie była na miejscu, musi móc wywnioskować jak to wyglądało. Czasem nie jest to proste i oczywiste. Moment i kadr to chyba najważniejsze w tej fotografii deskorolkowej. 


Posłuchaj
15:15 czwórka co was kręci 08.10.2023 fotografia.mp3 Jak zrobić dobre "deskorolkowe" zdjęcia? (Co Was kręci/Czwórka)

 

Zdarza się, że pojawienie się fotografa czy filmowca na skateparku motywuje skate'ów. - Gdy oni wyjmują kamery czy aparaty to poziom tricków wzrasta. Niektórzy starają się dużo bardziej, choć nie na wszystkich tak to działa - przyznaje Jakub Skorupski.  

Czwórkowy gość dziś stara się robić jak najwięcej zdjęć deskorolkowych. Umawiając się na sesję Kuba zaczyna od wybrania miejscówki. - Te miejsca przychodzą nam od razu do głowy podczas pierwszej rozmowy. W deskorolce charakterystyczne jest to, że każdy ma swój styl jazdy, każdy może znaleźć swoje miejsce w mieście - ocenia. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jakub Skorupski (@skorupskii)

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jakub Skorupski (fotograf)

Data emisji: 08.10.2023

Godzina emisji: 10.27

pj/ans

Czytaj także

Deskorolkowa martyrologia. Skateboarding w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 11:00
- W historii deskorolki przecina się mnóstwo różnych wątków. Głównym ciężarem gatunkowym jest jazda na desce i tricki, ale nie mniej istotna jest ideologia kontrkulturowa, czyli wyzwolenie się z norm społecznych - mówi Mateusz Szlachtycz, znawca skateboardingu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże muzyków i urodziny Krzysztofa Kolumba - popołudnie z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 15:00
W audycji m.in. "granie i zwiedzanie" - Dmytro Velychko, muzyk i podróżnik, opowie o swoich zagranicznych wojażach. W Czwórce także przybliżymy postać jednego z najsłynniejszych podróżników - Krzysztofa Kolumba. 
rozwiń zwiń