Marika Kudra: w pumptracku liczy się zwinność

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 08:30
Marika Kudra trenuje pumptrack już od 11 lat. Jest mistrzynią Polski w tej dyscyplinie, a w tym roku - na Mistrzostw Świata UCI Pump Track - zajęła 19. miejsce. - Byłam jedyną Polką, która się tam zakwalifikowała, więc to dla mnie duże osiągnięcie. To były moje pierwsze mistrzostwa świata, więc teraz mam apetyt na więcej - zapowiada zawodniczka.
Marika Kudra i Jeremi Angowski w studiu Czwórki.
Marika Kudra i Jeremi Angowski w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Darek Matyja
  • Marika Kudra jest mistrzynią Polski w pumptracku.
  • W tym roku zawodniczka wystartowała w mistrzostwach świata w tej dyscyplinie i była jedyną reprezentantką Polski.  
  • Pumptrack to konkurencja sportowa na torze, łącząca jazdę na rowerze z wieloma innymi elementami. 
  • Żeby osiągnąć sukces w pumptracku, liczą się zwinność, refleks i synchronizacja. 

Czym jest pumptrack?

Pumptrack to konkurencja sportowa na torze, łącząca jazdę na rowerze z wieloma innymi elementami. Jej nazwa pochodzi angielskich słów: pump (pompowanie) i track (trasa), i jak podkreśla Marika Kudra, jest to kolarska dyscyplina ekstremalna.

Zawodniczka wróciła właśnie z Mistrzostw Świata UCI Pump Track, które odbyły się w Ötztal w Austrii. Marika Kudra była jedyną reprezentantką Polski w tym turnieju. - To był wyjątkowy pumptrack, bo mieścił się w hali, a ja nigdy wcześniej nie jeździłam w takich warunkach - przyznaje gość Czwórki. - Start trwał tylko 14 sekund, a szybkość, którą osiągaliśmy, to było nawet 35 km/h. Do tego dużo technicznych zakrętów, które wymagały szybkiej orientacji. Przyznaję, że jeździło mi się cudownie.

"Nie pompujesz, nie jedziesz"

"Pompowanie" wzięło się od toru - pumptrack to zamknięta pętla dla rowerzystów, o dowolnym kształcie, z zakrętami i muldami, po której jeździ się w kółko. - Tor w Austrii był torem sprinterskim, a ja zazwyczaj jeździłam na pumptrackach, które miały plus 25 sekund. Tutaj zrobiłam tylko jedno okrążenie i już byłam "dętka" - śmieje się rozmówczyni Jeremiego Angowskiego.

Zobacz także:

"Tu liczą się refleks i zwinność"

- Pumptrack wyrabia refleks, zmysł równowagi, kondycję i wymaga dużo siły - opowiadał w Czwórce Konrad Mroczkiewicz z Veloprojekt. - Żeby osiągnąć sukces w tej dyscyplinie, potrzebne są dynamika i szybkość oraz odpowiednia synchronizacja ciała - dodaje Marika Kurda. - Liczy się także  zwinność.

Gdzie są najlepsze pumptracki?

Choć pumptrack w Polsce nie jest jeszcze popularną dziedziną, to w ciągu ostatnich lat powstało u nas sporo obiektów, w których można trenować. Jednak jak przyznaje Marika Kurda, większość torów budowana jest z myślą o mniej doświadczonych osobach. - Oczywiście mogą też z nich korzystać zawodowcy, ale mam wrażenie, że zagraniczne obiekty powstają głównie z myślą o profesjonalistach i jest to zupełnie inna bajka - mówi. - Stopień trudności jest wyższy, zakręty bardziej strome, a muldy głębsze.  

Posłuchaj
20:29 CZWÓRKA CWK - marika kudra 03.12.2023.mp3 Jak "pompuje" Marika Kudra. Rozmowa z mistrzynią Polski Pumptrack oraz BMX Racing (Co Was Kręci/Czwórka)

Od BMX racingu do "pompowania"

Marika Kurda była także w kadrze narodowej BMX Racing. - Zaczęłam tę przygodę, kiedy miałam 10 lat. Teraz odstawiłam tę dyscyplinę na rzecz pumptracka, bo zauważyłam, że stoję w niej w miejscu - opowiada gość audycji. - Umiejętności, które zdobyłam na BMX, przełożyły się na pumptrack, ale to nie są tożsame konkurencje. W pumptracku potrzebna jest zwinność i szybkość, w racingu liczy się przygotowanie motoryczne i siła nóg.  

***

Tytuł audycji: "Co Was Kręci?"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Marika Kudra

Data emisji: 03.12.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/gs

Czytaj także

Moda rowerowa poprawia aerodynamikę kolarza

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:00
Dziś już prawie żaden rowerzysta amator nie założy zwykłego t-shirtu na przejażdżkę, bo wie, że specjalna odzież sportowa pomoże mu uprawiać tę dyscyplinę sportu. Co więcej - coraz częściej w wyborze stroju sportowego kierujemy się nie tylko wygodą, ale i modą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małopolska Joy Ride Festiwal. Wkręć się w kolarstwo grawitacyjne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 13:50
Rower to wolność - przekonują fani jazdy na jednośladzie. A tych w w Polsce przybywa. Przybywa także imprez, na których pasjonaci rowerów mogą rozwijać swoją zajawkę.
rozwiń zwiń