Rowerem na majówkę. Najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 14:04
- Polecam Suwałki, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce - mówił Tomasz Walkiewicz, znany jako Polarny Rowerzysta. 
Warto wybrać się na tegoroczną majówkę rowerem
Warto wybrać się na tegoroczną majówkę roweremFoto: shutterstock/Guaxinim

Do wyprawy rowerowej należy odpowiednio się przygotować, czyli m.in. zadbać o sprzęt. - Z reguły w czasie podróży nie ma z nami profesjonalnych mechaników, sami musimy o wszystko zadbać - mówił Michał Pasternakiewicz, rowerzysta. - Rower musi być doskonale przygotowany przed takim rowerowym maratonem. Napęd musi być sprawdzony, wyczyszczony, przerzutki wyregulowane - wyliczał.

Kolejną sprawą jest przygotowanie odpowiedniego posiłku. - Muszą być to rzeczy, które możemy spakować w małe torby, które są lekkie i nie zajmują miejsca: przekąski węglowodanowe, suszone owoce, orzeszki, batoniki energetyczne, banan także świetnie się sprawdzi. Bidony z płynami: wodą i izotonikami. Przy takim wysiłku każdy gram, który ze sobą wieziemy, ma ogromne znaczenie - mówił sportowiec. Warto także podróżować z drugą osobą. - Jeśli wiem, że moje umiejętności nie są wysokie, pomaga dotrzymywanie kroku i gonienie kolegi, który jedzie przede mną - radził Michał Pasternakiewicz. To także dobry sposób na uzyskanie doskonałego czasu przejazdu. 

Posłuchaj
04:31 _PR4_AAC 2023_05_02-10-38-06.mp3 Jak przygotować się do wyprawy rowerowej - radzi Michał Pasternakiewicz (Majówka z Czwórką) 

A może rowerem przez Suwałki?

Podróżnik i zapalony cyklista Tomasz Walkiewicz majówkę spędza oczywiście na jednośladzie. W rozmowie z Czwórką opowiadał o trasie, którą warto wybrać. Wiedzie ona przez Suwałki, Augustów, aż do Kuźnicy, Kruszynia i ostatecznie Białegostoku. - Nigdy nie byliśmy na Suwalszczyźnie, i ten region bardzo pozytywnie nas zaskoczył. To obszar jeszcze bardziej wyludniony niż Bieszczady, do których z reguły jeździ się, by odpocząć od zgiełku - opowiadał gość Czwórki. - To jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Warto zatrzymywać się w agroturystykach, spaliśmy też w klasztorze, a wcześniej zdarzyło nam się nawet... w oborze. 

Posłuchaj:

Tomasz Walkiewicz w swoją podróż wybrał się z dziesięcioosobową ekipą. Każdego dnia rowerzyści pokonują 80-100 km. - I każdego dnia można do nas dołączyć - zapowiadał w Czwórce. Jak podkreślał, w trasie warto mieć przy sobie podstawowy zestaw naprawczy do roweru. - Czyli klucze imbusowe, dętkę, łyżki do wyjęcia opony - pęknięta guma to najczęstszy przypadek - spinki i ogniwa do łańcucha - wyliczał. 

Posłuchaj
12:23 walkiewicz_PR4_AAC 2023_05_02-10-13-56.mp3 Tomasz Walkiewicz opowiada o swojej rowerowej majówce (Majówka z Czwórką) 

Jedziemy w teren czy zwiedzamy miasto?

- Rowerzyści mają najlepiej w Kopenhadze, Amsterdamie i Utrechcie - czyli w Danii i Holandii. Kopenhaga oferuje cyklistom ścieżki rowerowe, mosty, przejazdy, a nawet specjalne parkingi. Tak wynika z raportu opublikowanego w 2019 roku - wyliczała prowadząca audycję Weronika Puszkar. - Na początek poleciłbym jednak wyprawę do Czerska, to blisko Warszawy, są ciekawe ruiny zamku, a trasa nie jest bardzo wymagająca. Polecałbym także wyjazd do Puszczy Kampinoskiej. Teren jest dość zróżnicowany: są wydmy i pagórki. Jeśli ktoś lubi jazdę terenową, będzie się tam świetnie czuł - mówił jeden z rowerzystów w rozmowie z Czwórką.

Sprawdź także: 

Jak zaznaczył, piękno wypraw rowerowych polega na tym, że można jechać drogami, których nie ma na mapie i poznawać atrakcje turystyczne, których nie ma w przewodnikach. - Nie ma właściwie takiego terenu, którego nie zwiedzałoby się dobrze na rowerze. Wszystko zależy od naszych preferencji: czy wolimy jeździć w terenie czy po drogach asfaltowych - mówił rowerzysta.

Posłuchaj
03:01 _PR4_AAC 2023_05_02-10-49-07.mp3 Dokąd warto się wybrać na rowerze/ (Majówka z Czwórką) 

*** 

Tytuł audycji: Majówka z Czwórką

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Tomasz Walkiewicz (podróżnik), Michał Pasternakiewicz (rowerzysta)

Data emisji: 2.05.2023

Godzina emisji: 18.00

kul


Czytaj także

Japończycy rezygnują z podróży. Brakuje im pieniędzy i covidowych restrykcji w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 12:25
W tym roku na zagraniczne wakacje wyruszy ponad połowę mniej Japończyków niż przed pandemią. Podróż do Europy już nie jest tak popularna. Kryzys gospodarczy dotknął portfeli Japończyków, jednak oni boją się wciąż pandemii, oraz wojny toczącej się bardzo blisko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń