Moda rowerowa poprawia aerodynamikę kolarza

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 18:00
Dziś już prawie żaden rowerzysta amator nie założy zwykłego t-shirtu na przejażdżkę, bo wie, że specjalna odzież sportowa pomoże mu uprawiać tę dyscyplinę sportu. Co więcej - coraz częściej w wyborze stroju sportowego kierujemy się nie tylko wygodą, ale i modą. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/theskaman306

Kiedyś korzystaliśmy z odzieży sportowej, którą mieliśmy w szafie. Takiej, która służyła nam i na siłowni, i na joggingu, a czasem nawet na spacerach z psem Tomasz Oleksy

Kolorowe koszulki, spodenki, kosmiczne kaski - teraz tego typu stroje są widoczne na ulicach. Wysokiej klasy materiały syntetyczne nie chłoną potu, Specjalne membrany w spodniach i kurtkach przeciwdeszczowych odparowują pot, a jednocześnie zatrzymują deszcz z dala od skóry. Bielizna polarowa i wełniana grzeje, a dopasowany raglanowy krój strojów kolarskich poprawia aerodynamikę kolarza. - Kiedyś takich możliwości technologicznych nie było, teraz mogą z nich korzystać nie tylko firmy sportowe, ale też indywidualni projektanci, których i w Polsce nie brakuje - mówi Tomasz Oleksy, ekspert od mody kolarskiej.

Posłuchaj
09:22 CZWÓRKA Dajesz rade - moda rowerowa 06.08.2021.mp3 Moda rowerowa - czy w niej też obowiązują trendy? (Dajesz radę/Czwórka)

Kolarze i kolarki najczęściej dopasowują swój strój pod kolor roweru, albo pod styl, który preferują na co dzień Tomasz Oleksy

W latach 30. i 40. ubiegłego wieku też można było spotkać finezyjne podejście do kroju, ale głównie w kontekście mody klasycznej. - Chciano połączyć jazdę na rowerze z obowiązującymi trendami w modzie codziennej, ale nie miało to wiele wspólnego z komfortem, bo brakowało rozwiązań technologicznych - tłumaczy rozmówca Ady Janiszewskiej. - Ale też sposób jeżdżenia na rowerze był inny. Do kilkuminutowej przejażdżki po mieście wystarczał zwykły strój, który na pewno nie sprawdziłby się podczas treningu. 

Posłuchaj także:

Sprawdź też
okulary przeciwsłoneczne 1000x667.jpg
Okulary przeciwsłoneczne. Do biegania, na rower, na lato

Jak zatem powinna wyglądać garderoba współczesnego kolarza? - Koszulka z dobrej jakościowo dzianiny, która posłuży nam nawet kilka sezonów, i spodenki z dobrą wkładką i gładkim szwem to jest podstawa - radzi gość Czwórki. - Do zestawu letniego warto dodać skarpetki, ocieplaną bluzę lub kamizelkę z membraną. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Tomasz Oleksy (ekspert od mody rowerowej, More Cycling)

Data emisji: 06.08.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Dokąd na rowerze? Do Nowej Huty i na zajęcia jogi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:44
Pomysł na aktywne zwiedzanie Nowej Huty narodził się cztery lata temu. - Do oglądania architektury Nowej Huty dołączyliśmy wysiłek fizyczny, czyli przygotowaliśmy specjalne trasy rowerowe i spływy kajakowe - opowiada Marcin Pawlik z Nowa Huta Travel. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Flatland. Breakdance na rowerze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 13:00
Flatland to akrobacje rowerowe na płaskiej powierzchni. Sport pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku i osiągnął szczyt popularności w latach 90. Jednak wraz z rozwojem innych dyscyplin rowerowych, gdy coraz więcej osób z BMX-ami dołączało do skaterów, styl flatland odchodził w cień.
rozwiń zwiń