Hyrox - trening, zawody i nowatorska forma testu sprawnościowego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 14:20
Kwintesencja wyścigów w stylu fitness - tak o zawodach Hyrox mówią uczestnicy. Podstawą treningu jest bieg przerywany ćwiczeniami siłowymi. 
Krzysztof Markuszewski, trener Hyrox i Crossfit, i Piotr Galus, dziennikarz Czwórki
Krzysztof Markuszewski, trener Hyrox i Crossfit, i Piotr Galus, dziennikarz Czwórki Foto: Piotr Galus/Czwórka
 • Hyrox pojawił się w Niemczech w 2017 roku.
 • Trening łączy bieganie z ośmioma ćwiczeniami funkcjonalnymi. 
 • Zawody składają się z ośmiu konkurencji (rund), które łączą jedną stację treningową z biegiem na 1 km.
 • W tym roku odbędą się także w Polsce - 24 lutego w Katowicach - pod patronatem Czwórki.

Hyrox - co to jest?

Hyrox łączy bieganie i osiem treningów. - To nowatorska forma testu sprawnościowego, która przede wszystkim bazuje na podstawowej formie ruchu, czyli bieganiu - tłumaczy trener Krzysiek Markuszewski. - Oprócz biegania są także ćwiczenia funkcjonalne, dzięki którym można sprawdzić swoją kondycję i stopień sprawności.

Ćwiczenia w Hyroksie poruszają każdą część ciała. Są to:

 • SkiErg
 • Sled Push i Pull
 • Burpee Broad Jumps
 • Rowing
 • Farmers Carry 
 • Sandbag Lunges
 • Wall Balls

Trenażer narciarski, sanki i wiosłowanie

Pierwszy trening Hyrox - SkiErg - to trenażer narciarski. Skupia się głównie na mięśniach ramion, barków i korpusu. Jeśli jednak jest wykonywany prawidłowo, w ruch zaangażowane są również mięśnie dolnej części ciała. - Do przebycia jest dystans 1000 metrów, więc ta pierwsza stacja jest dość wymagająca. Warto zacząć ją spokojniej i stopniowo rozgrzewać pracę serca, bo wtedy łatwiej nam będzie rozłożyć siły na kolejne zadania - podpowiada gość Czwórki. - Podobnie jest z bieganiem. Nie musisz pędzić, ale się nie zatrzymuj. Nie masz siły - to truchtaj albo maszeruj. W tym treningu najważniejsze jest, żeby przemieszczać się do przodu.

Sled Push i Sled Pull to ćwiczenia związane z sankami. Przyda się do nich odpowiednie obuwie z podeszwami o dużej przyczepności. Po każdym treningu czeka nas kolejny kilometr do przebiegnięcia. Piąta stacja - Rowing - to wiosłowanie i czas na regenerację.

Ćwiczenie, które robisz w trakcie zakupów

- Farmers Carry to proste ćwiczenie, które każdy z nas może przećwiczyć podczas cotygodniowego wypadu po zakupy. Robimy martwy ciąg i idziemy z siatkami do samochodu lub do domu - mówi Krzysiek Markuszewski. - Farmers Carry angażuje wszystkie mięśnie naszego "koru" i męczy. W Hyrox mamy do przebycia 200 metrów, niby nic, ale panowie w rękach dźwigają po 24 kg, a panie 2 x 16 kg.

Posłuchaj
29:12 CZWÓRKA CWK - hyrox 11.02.2024.mp3 Hyrox - na czym polega ten trening? (Co was kręci)

Hyrox Poland pod patronatem Czwórki już w lutym

Konfiguracja i kolejność treningów jest zawsze taka sama na całym świecie. Można to nazwać maratonem fitnessu, ponieważ zawodowi sportowcy startują tego samego dnia co wszyscy inni uczestnicy. Na pomysł zawodów Hyrox wpadli - jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych organizatorów wyścigów masowych na świecie Christian Toetzke i trzykrotny medalista olimpijski i mistrz świata Moritz Furste. Pierwsza odsłona odbyła się w 2017 roku. Do dziś impreza ta zagościła już w 11 krajach i ponad 30 różnych miastach. W tym roku zawody Hyrox zostaną też rozegrane w Polsce - 24 lutego w Katowicach. Patronem wydarzenia jest Czwórka. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Krzysztof Markuszewski (trener Crossfit i Hyrox)  

Data emisji: 11.02.2024

Godzina emisji: 11.05

kul/kormp

Czytaj także

Squash. "To jak szachy i boks na korcie"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:30
Dziś, gdy często jesteśmy zamknięci w domach, każdy ruch jest cenny. Gra w squasha pozwala spalić nawet 900 kalorii w ciągu jednego meczu. Jest więc skuteczniejsza niż pływanie czy jazda na rowerze. I można ją uprawiać o każdej porze roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Raróg: ciało ludzkie generuje energię z silnego i stabilnego centrum

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 19:20
Nasz organizm to złożona maszyna i nie da się każdego mięśnia, ścięgna i kości traktować osobno. Trzeba myśleć holistycznie o całym ciele. Łukasz Raróg podkreśla, że podstawą jest korpus. 
rozwiń zwiń