Łukasz Raróg: ciało ludzkie generuje energię z silnego i stabilnego centrum

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 19:20
Nasz organizm to złożona maszyna i nie da się każdego mięśnia, ścięgna i kości traktować osobno. Trzeba myśleć holistycznie o całym ciele. Łukasz Raróg podkreśla, że podstawą jest korpus. 
Czy wiesz, że aby prawidłowo wykonać przysiad musisz mieć silne mięśnie core? Takich zależności w naszym ciele jest sporo, bo np. na prawidłowy tor ruchu i proste kolana wpływają... mocne pośladki.
Czy wiesz, że aby prawidłowo wykonać przysiad musisz mieć silne mięśnie core? Takich zależności w naszym ciele jest sporo, bo np. na prawidłowy tor ruchu i proste kolana wpływają... mocne pośladki.Foto: deepkhicher/pixabay

Aby prawidłowo wykonać przysiad musisz mieć silne mięśnie core. Takich zależności w naszym ciele jest sporo, bo np. na prawidłowy tor ruchu i proste kolana wpływają mocne pośladki.

- Ciało ludzie generuje energię z silnego i stabilnego centrum, czyli ze środka naszego ciało. To miejsce w języku polskim nazywamy korpusem, w angielskim to core, a chodzi o przestrzeń między klatka piersiową, a miednicą - mówi Łukasz Raróg, trener personalny. - To część łącząca mięśnie tułowia, mięśnie głębokie i zewnętrzne, które na początku muszą wygenerować energię, by zabezpieczyć kręgosłup, ustabilizować go, a później móc wysłać energię i siłę na obwody naszego ciała, ręce, nogi - dodaje

 Wielu trenujących skupia się na mięśniach zewnętrznych, zapominając o tych głębokich. Mięsień prosty brzucha, który odpowiada za "wyidealizowany sześciopak" to tylko jeden z wielu mięśni tej części ciała. - To mięśnie głębokie generują energię dla mięśni zewnętrznych. W korpusie oprócz mięśnia prostego, mięśni poprzecznych mamy też mięsień wielodzielny, przeponę, czyli mięsień oddechowy i dno miednicy - przypomina trener. - To te mięśnie są najważniejsze, one okalają cały nasz tułów. Dobrymi ćwiczeniami dla nich są różnego rodzaju deski. To łatwy sposób na ćwiczenie całego korpusu. Możemy wykonać deskę przodem, żeby ciało powodowało ruchy antywyprostne. Wtedy ciało musi wygenerować siłę, żeby nie przeprostować kręgosłupa - dodaje. - Jest szereg takich ćwiczeń, podczas których trenujemy stabilność naszego ciała, wtedy mięśnie głębokie włączą się do pracy. 


Posłuchaj
19:54 czwórka 4 bieg 08.07.2022.mp3 Łukasz Raróg opowiada o powiązaniach mięśni w naszym ciele, jak core wpływa na prawidłowe wykonanie przysiadu (4 bieg/Czwórka)

 

Łukasz Raróg zwraca uwagę na mocny core przy przeróżnych ćwiczeniach np. przysiadzie ze sztangą. - Najważniejszą funkcją mięśni korpusu jest stabilizacja. Gdy dobieramy sobie dodatkowy ciężar, to naszym zadaniem jest ustabilizować ciało tak, żeby odcinek kręgosłupa był utrzymany w neutralnej stabilnej pozycji - tłumaczy. - Gdy mięśnie są napięte to kręgosłup jest zabezpieczony. Wtedy lepiej też generuje się energia na kolejne partie ciała - biodra, kolana i stopy - podkreśla. 

W naszym ciele każdy element wpływa na kolejny, są mocno powiązane ze sobą. Łukasz Raróg udowadnia to kolejnymi zależnościami - tym razem przy mięśniach pośladków. - Mięsień pośladkowy to mięsień posturalnym, dzięki niemu utrzymujemy pionową, wyprostowaną sylwetkę. To on napędza nasz chód czy marsz - opowiada. - Wpływa na kolana, odcinek lędźwiowy kręgosłupa - dodaje. 

Posłuchaj także:

Obok korpusu, mięśni pośladków Łukasz Raróg zwraca szczególną uwagę na łopatki i klatkę piersiową. Dziś, gdy większość z nas spędza dnie przy biurku warto znaleźć chwile, by od niego odejść, zadbać by nie doszło do tzw. amnezji pośladków, ale też by otworzyć klatkę piersiową. - Taka praca sprawia, ze zamykamy klatkę piersiową, ona nam się skraca, garb nam się pogłębia - zauważa ekspert. - Warto coś z tym zrobić - ściągnąć mięśnie na grzbiecie, ściągnąć łopatki, ramiona skierować do tyłu. Poczuć że kręgosłup się spina - dodaje. 

Gość Piotra Galusa zdradza też, że prawidłowa sylwetka wpływa też na poziom hormonów w naszym ciele, podkreśla, że ruch jest dla nas lekiem. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Łukasz Raróg (trener personalny, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, reprezentant Kadry Narodowej w Kulturystyce oraz Finalista Mistrzostw Świata Juniorów w Meksyku)

Data emisji: 08.07.2022

Godzina emisji: 16.15

pj

Czytaj także

Góry na weekend - a może Beskidy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 19:05
Tomasz Habdas w swojej książce "Gdzie w góry na weekend?" zachęca do ruszenia na beskidzki szlak. - Te góry poznałem dokładnie. Zacząłem je eksplorować, gdy byłem dzieckiem - mówi w Czwórce. - Potem tam regularnie wracałem i cały czas chciałem odkrywać więcej interesujących miejsc, które opisałem w książce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 19:44
Góry, morze, jeziora, rzeki, a nawet miasta - wszędzie tam, gdzie korzystamy z wakacyjnej laby, może zdarzyć się sytuacja groźna i trudna. Trzeba wiedzieć jak reagować, jak pomagać, a jednocześnie być bezpiecznym. 
rozwiń zwiń