Co wiemy o narodzinach Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:17
- Grota Świetlista, w której urodził się Jezus ma ok. 48 m i nie zmieniła się przez lata. Jej teren jest podzielony i tylko część należy do katolików - mówi ks. Jerzy Banach.
Audio
  • Historia Ziemi Świętej i wyjątkowe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc tam (Uroczystość Narodzenia Pańskiego/Czwórka)
  • Co w praktyce oznacza dla nas fakt narodzin Jezusa i czy wiara rzeczywiście wymaga potwierdzenia? (Uroczystość Narodzenia Pańskiego/Czwórka)
Narodzenie Jezusa obrazowane jest w wielu miejscach na świecie w popularnych szopkach
Narodzenie Jezusa obrazowane jest w wielu miejscach na świecie w popularnych szopkachFoto: Pixabay.com/Public domain

Ekspert opowiadał w Czwórce o wyjątkowych miejscach Ziemi Świętej, które warto, będąc tam odwiedzić. - W tej grocie w 1717 roku Franciszkanie umieścili słynną srebrną gwiazdę 15-ramienną. Została ona potem usunięta przez Greków, a po interwencji ambasadora Francji przywrócono ją w 1847 roku. Do dziś, po 1853 roku, status wszystkich miejsc w Ziemi Świętej pozostaje niezmienny - tłumaczył ks. Banach.

Jak przyznał w Czwórce tradycja pielgrzymek wśród Polaków wciąż jest żywa, a do Ziemi Świętej, zwłaszcza w okolicach Bożego Narodzenia, udaje się wielu naszych rodaków. Ekspert opowiadał o historiach, związanych z narodzinami Jezusa i tłumaczył, które miejsca w Ziemi Świętej szczególnie warto zobaczyć. Omawiał także fragmenty poszczególnych Ewangelii. Zaś w drugiej godzinie audycji zastanawialiśmy się nad tym, czym są Święta Bożego Narodzenia, czym jest wiara i czy rzeczywiście potrzebuje ona... dowodów.

***

Tytuł audycji: Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Prowadzą: Agnieszka Kozłowska-Łysko, Przemysław Goławski

Goście: ks. Jerzy Banach (biblista i przewodnik po Ziemi Świętej), o. Krzysztof Ołdakowski (jezuita)

Data emisji: 25.12.2015

Godzina emisji: 11.00

kd

Czytaj także

Śledztwo w sprawie męki Chrystusa. Czy relikwie są prawdziwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 14:19
- Całun turyński jest prawdopodobnie najdokładniej przebadaną nie tylko relikwią, ale także przedmiotem. Badali go nawet naukowcy zatrudnieni w NASA - mówił badacz Grzegorz Górny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Festiwal radości, który jednoczy ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 16:51
Światowe Dni Młodzieży to gigantyczne przedsięwzięcie, którego Polska będzie gospodarzem w 2016 roku. Do Krakowa ma przyjechać ponad 2 mln ludzi.
rozwiń zwiń