Smaczki z życia Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2011 14:51
Zapewne nigdy nie dowiemy się prawdy o jego śmierci, co nie oznacza jednak, że nie poznamy interesujących faktów z jego życia. Co i rusz na światło dzienne wychodzą informacje, które ukazują bardzo ludzką stronę wieszcza.
Audio

– Niewielu jest twórców, którzy mają tak bogatą historię i tak obrośli w legendy, jak Adam Mickiewicz – zauważa Ola Kutz, dyrektor ds. rozwoju kwartalnika "LiteRacje". W audycji "Kontrkultura" mówiła ona o kulisach życia wieszcza i zradzała tajemnice, które pozwolą spojrzeć na niego, jak na człowieka, a nie tylko wybitnego poetę.

Mało kto wie, że Mickiewicz przeprowadzał się w swoim życiu ponad czterdzieści razy. Przyczyną tego były zapewne jego liczne romanse, które przyprawiały go o kłopoty, jak też fascynacje różnymi ruchami artystycznymi rozwijającymi się w różnych miastach. – Ciekawe jest np. jego oczarowanie masonerią i przynależność do tej grupy – podkreśla Ola Kutz. Co więcej wieszcz interesował się kabałą, o której dużo mówiła mu jego babcia.

Mickiewicz czerpał inspiracje czytając dzieła polskich i zagranicznych pisarzy. W jego twórczości da się w szczególności zauważyć wpływy Geothego. – Wiele postaci stworzonych przez nie znajduje swoje odzwierciedlenie w utworach wieszcza – zauważa Ola Kutz.

Jego twórczość zmieniała się także pod wpływem różnych towarzystw i stowarzyszeń, do których przynależał. Pod koniec roku 1820 drukiem ukazała się np. "Pieśń Filaretów", której treść odnosiła się z rewolucyjnym przesłaniem do wszystkich kręgów filareckich.

Ponieważ nie brał udziału w walkach podczas powstania listopadowego, wielu zarzucało mu, że walczył tylko słowem. Tego nie można było natomiast powiedzieć o innym wieszczu - Słowackim, który stanął do walki z wrogiem i tym samym wykazał się odwagą nie tylko piórem, ale i czynem.

Jak przekonuje gość "Kontrkultury", warto jest choć na chwilę ściągnąć Mickiewicza z piedestału i poznać jego prywatne życie.

Więcej ciekawostek i kontrowersyjnych faktów z życia Mickiewicza poznasz słuchając całej rozmowy Magdaleny Kasperowicz z Olą Kutz.

ap

Czytaj także

Czy Adam Mickiewicz został otruty?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 10:20
Niespodziewanie, 26 listopada 1855 Adam Mickiewicz zachorował i wieczorem tego samego dnia zmarł. Wielu badaczy nie wierzy, że poetę zabiła cholera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mickiewicz wciąż inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 10:00
"Świteź", czyli animowana adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza zachwyca swoim rozmachem. Choć film trwa zaledwie 21 minut, to prace nad nim trwały aż siedem lat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mickiewicz wielu narodów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 16:00
Fenomen wielokulturowej i wieloreligijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów w "Panu Tadeuszu" ciągle zachwyca. Szczególnie barwny jest opis Wielkiego Księstwa Litewskiego.
rozwiń zwiń