Namibia to kraj dla indywidualistów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2012 10:00
- To fascynujący, a jednocześnie bardzo niegościnny kraj. Wybrzeże ma ponad 1,5 tysiąca kilometrów długości, a są tam tylko trzy lub cztery miasta. Przez cały dzień można więc nikogo nie spotkać - opowiada w Czwórce Anna Olej-Kobus. - Zakochałam się w tym kraju.
Audio

Na co dzień wraz z mężem i dziećmi podróżują głównie po Polsce. Podróż do Namibii była ich życiowym marzeniem, które udało się zrealizować. Przywieźli stamtąd mnóstwo doświadczeń i wspomnień, które Anna Olej-Kobus opisała w książce "Dziewięć tysięcy kilometrów afrykańskiej przygody".

– Jeszcze w czasie studiów zobaczyłam zdjęcia z Afryki u moich przyjaciół, afrykanistów – wspomina Anna Olej-Kobus, dziennikarka i podróżniczka, która niedawno wraz z całą rodziną, czyli mężem i dwoma synami odwiedziła Namibię. – I się zakochałam. Pomyślałam, że kiedyś muszę tam pojechać.

Ale po drodze spiętrzyło się sporo przeszkód. – Po pierwsze Namibia jest daleko, tam nie ma lotów czarterowych ani promocji – wymienia gość Czwórki. – Żeby zwiedzić ten kraj trzeba wynająć samochód, gdyż komunikacja miejska właściwie tam nie istnieje. To kraj dla indywidualistów.

By spełnić swoje marzenia i odwiedzić Namibię, "zdefraudowali" wraz z mężem pieniądze, które wcześniej odkładali na dom. I nie żałują, bo marzenia spełnili, a dom… i tak stoi. - Wszystkie swoje wyprawy finansujemy sami - tłumaczy podróżniczka. - Dzięki temu mamy wolność, możemy zobaczyć to, co chcemy i napisać potem w książkach to, co chcemy.

Zdaniem Anny Olej-Kobus Namibia fascynuje przestrzenią. – W tym kraju mamy bowiem dwie osoby na kilometr kwadratowy, a to bardzo niewiele - tłumaczy podróżniczka.

Na drogach Namibii obowiązuje ruch lewostronny. Tego między innymi bali się Polacy, zanim odwiedzili ten kraj. Tymczasem samochodów wcale nie ma tam wiele.

– Faktycznie, kiedy się wyjedzie poza stolicę Namibii, można właściwie przez cały dzień nikogo nie spotkać. Takie dni też nam się zdarzały – wspomina podróżniczka.

Więcej o specyfice Namibii i przygodach, które czekają tam na polskich podróżników, dowiesz się, słuchając całej rozmowy w Anną Olej-Kobus.  

(kd)

Czytaj także

Daleko stąd: Etiopia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2009 14:01
24 stycznia 2009
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz dobrze wychować dziecko? Arktyka czeka!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 14:51
Wilk morski i mały polarnik jest w każdym maluchu. Dzieci są dużo wytrzymalsze, niż nam się wydaje. Udowodniła to książka "Córka polarnika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiedzaj Polskę przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 13:34
– To nie jest tak, że mamy tylko jedną porę roku, która jest odpowiednia na podróże. Podróżowanie to stan ducha i umysłu w związku z czym nie ma ograniczeń – przekonuje autorka wielu przewodników, Anna Olej-Kobus. Gdzie poleca się udać?
rozwiń zwiń