Sutari i Fränder. Polsko-szwedzka kooperacja wokół nadbałtyckiego folku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 09:30
- Przyjaźń, ciekawość, ale także po prostu fascynacja muzyką - to motywy, które napędzają naszą współpracę - opowiadali artyści z polskiej grupy Sutari i szwedzkiego składu Fränder. 
Sutari i Frnder na scenie festiwalu Dźwięki Północy 2022
Sutari i Fränder na scenie festiwalu Dźwięki Północy 2022Foto: Maciej Szajkowski/Czwórka

- Wszystko zaczęło się około 2017 roku, gdy zespołem Sutari pojechałyśmy na festiwal do Kowna - wspominała Basia Songin. - Jesteśmy wegetariańskim składem, przy stoliku spotkałyśmy zespół Fränder. Z tego spotkania w 2020 roku narodziła się wspaniała przyjaźń, która zaowocowała wspólną muzyką, podróżami i koncertami - opowiadała artystka.

Gdy tylko nagrywanie EP-ki zostało zakończone, a następnego dnia miały się zacząć wakacje, artystki z Sutari musiały wracać do kraju. - Najpierw zespół Fränder przyjechał do Warszawy, potem my odwiedziłyśmy Szwecję. Wszystko pięknie się układało, aż pracę przerwała nam pandemia - opowiadały. 

W Czwórce artyści mówili o wspólnych muzycznych projektach i planach. - Po prostu polubiliśmy się jako ludzie, z tej sympatii narodziła się chęć dialogu i współtworzenia - mówiła Katarzyna Kapela. - Potem, podczas zagłębiania się w muzykę pojawiły się przeróżne fascynacje, m.in. tym, jak wspólne motywy krążą dookoła Morza Bałtyckiego, a także, jak wiele tego, co jest w naszym - jako Sutari - temperamencie i melodyjności grupy Fränder i szwedzkiej kulturze - podkreślała. 

Źr. Sutari music/Sutari & Fränder - Flying Swans

Muzycy formacji Fränder mają polskie korzenie. - I to z obu stron, zarówno mamy, jak i taty. Jesteśmy już drugim pokoleniem, mieszkającym w Szwecji. Niestety nie mówimy po polsku. Nasi rodzice pochodzą z różnych miast, wcześniejsi jednak przodkowie ze wschodniej części Mazowsza - opowiadali w rozmowie z Czwórką.

Jednak, jak podkreślali, niezwykle podoba im się muzyka polskiej grupy. - Współpracę zaczęliśmy od tego, by uczyć się wzajemnie podstaw naszej muzyki. To dało nam bardzo solidne podstawy - opowiadała Barbara Songin. - Chcemy tworzyć mosty między kulturami, ale także mosty międzypokoleniowe - podkreślali artyści z Frändera, Gabi i Daniel Dłużewscy.  

Posłuchaj
60:17 2022_08_02 23_59_44_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej twórczości i planach muzycznych opowiadają artyści grup Sutari & Fränder (Folk Off/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Barbara Songin, Katarzyna Kapela (duet Sutari), Gabi i Daniel Dłużewscy (formacja Fränder)

Data emisji: 03.08.2022

Godzina emisji: 00.05

kd


Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duet Paula i Karol o płycie "Lifestrange": jest troszkę beatlesowska

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 00:00
Paula Bialski oraz Karol Strzemieczny, czyli muzycy duetu Paula & Karol opowiadali w Czwórce o nowej płycie zatytułowanej "Lifestrange" oraz o swoich folkowych inspiracjach.
rozwiń zwiń