Radio z Wizją czyli Czwórka na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 16:34
Ruszyło największe przedsięwzięcie związane z jubileuszem 85-lecia Polskiego Radia. Od 19 stycznia Czwórka nadaje sygnał telewizyjny ze wspaniałego studia S2.
Od 19 stycznia programu radiowej Czwórki można nie tylko słuchać w eterze, ale również oglądać go za pośrednictwem sieci telewizji kablowej oraz na platformach satelitarnych. "Radio z Wizją" w drugim roku istnienia ma przynieść Polskiemu Radiu dochód rzędu 20-30 milionów złotych – mówił na konferencji prasowej prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński.

Pomysł na "Radio na wizji" zrodził się po analizie rynku. – 36 proc. ludzi w Polsce w ciągu tygodnia w ogóle nie słucha radia. Nie tylko Polskiego Radia, również RMF-u, Zetki. Te dane nas przeraziły i zaczęliśmy zastanawiać się, dlaczego – mówi Jarosław Hasiński.

Według niego, powodem jest brak środków komunikacji (m.in. brak w ok. 50 proc. gospodarstw domowych odbiorników radiowych z górnym UKF-em) oraz zmieniający się rynek. Stąd pomysł, by powiększyć dotychczasowy, kilkunastoprocentowy zasięg techniczny Czwórki przez wprowadzenie jej na platformy cyfrowe i do kablówek – tłumaczył prezes Polskiego Radia.

Zmiana trybu nadawania nie zmieni programowego oblicza Czwórki. – Ten program ma być tworzony przez rówieśników dla rówieśników. Młodzi dla młodych i o młodych. Mamy mówić prostym językiem, młodzieżowym – podkreślał dyrektor Czwórki Krzysztof Łuszczewski. – Naszym celem nie jest tworzenie telewizji. Nasz produkt to podglądanie radia, my będziemy cały czas posługiwać się językiem właściwym stacjom radiowym – dodał.

"Radio na wizji" tworzą ci sami dziennikarze, którzy dotąd tworzyli program Czwórki. Specjalnie na potrzeby projektu "Radio na Wizji" jedno z najlepszych studiów Polskiego Radia, S2, zostało przebudowane, utrzymując wysokie parametry akustyczne. Zaaranżowano nową, oryginalną scenografię i dostosowano technicznie do nadawania radiowej Czwórki także jako telewizji.

Program 4, obecny na największych platformach satelitarnych, będzie można odbierać również za pomocą nowych technologii, wykorzystując odpowiednie aplikacje internetowe lub możliwości telewizji mobilnej (DVB-H). Niekodowany sygnał (FTA) jest bezpłatnie udostępniony na satelicie HotBird (pozycja 13stE w paśmie KU). Sygnał wizyjny "Radia na Wizji" nadawany jest w formacie 16x9. W siedzibie Polskiego Radia każdy odbierze sygnał w nieskompresowanym formacie HD-SDI.

Obejrzyj wideo z konferencji prasowej inaugurującej Radio z Wizją. Filmy znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz/PAP/Polskie Radio

Czytaj także

Gala Polskiego Radia - zobacz cały koncert

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2011 22:10
Uroczystym zwieńczeniem obchodów 85-lecia Polskiego Radia była wielka Gala z udziałem Stinga, która odbyła się 17 grudnia w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znów można słuchać "głosów wolności"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 01:30
Na portalu polskieradio.pl ruszył specjalny serwis internetowy "Radia Wolności". Jego start uświetniła konferencja i odsłonięcie tablicy pamięci dziennikarzy rozgłośni polskich Radia Wolna Europa, BBC i RFI.
rozwiń zwiń