Zawód: podróżnik

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2011 15:53
Szalona, zwariowana, w dokumentach w rubryce "zawód" może sobie wpisać "turystka", albo "podróżniczka". Anna Olej-Kobus w studiu Czwórki opowiada o swojej podróży życia. I nie tylko.
Audio

- Hipopotamy są najbardziej, spośród zwierząt, odpowiedzialne w śmierci Afrykańczyków – opowiada Anna Olej-Kobus, podróżniczka i fotograf. – Nie krokodyle, czy bawoły, lwy, albo nosorożce, ale hipopotamy. Są one bowiem wściekle przywiązane do swojego terytorium i każde wejście do wody, które zwierzę uważa za naruszenie tego terytorium, kończy się naturalnie atakiem.

Anna Olej-Kobus, mimo sporego doświadczenia podróżniczego, nie lubi chwalić się "zdobytymi" obszarami świata. – Wolę się dzielić – mówi podróżniczka. – Bardzo lubimy opowiadać o miejscach, w których byliśmy, ale po to, aby innym pokazać, że są piękne i ciekawe. A ludzie, którzy wyglądają czasami kompletnie inaczej niż my, mają tak naprawdę podobne do naszych problemy i potrzeby.

Jedyne afrykańskie kraje, które synowie podróżniczki, Michał i Staś, zwiedzili dotychczas to Namibia i Tunezja. Zaczynali jednak od najmłodszych. Np. Staś miał tlko 5 tygodni, gdy pojechał w Bieszczady. – Na pewno nic nie pamięta, ale zgubił jeden smoczek, gdy zdobywaliśmy Sokolicę w Pieninach - opowiada podróżniczka.

Jednak, jak opowiada Anna Olej-Kobus, przygodą życia okazała się podróż do Namibii. Największe wrażenie podczas podróży po tym kraju zrobiło na podróżniczce spotkanie z buszmenami. – To był pierwszy lud, zamieszkujący tamte rejony świata, a dziś ostatni – tłumaczy Olej-Kobus. – Pozbawieni są właściwie terenów łowieckich, bo teraz są tam parki, właściwie nie mogą kultywować swojej tożsamości - opowiada podróżniczka. – Stworzono więc wioski kulturowe, do których można kupić bilety i podziwiać buszmenów w tradycyjnych strojach, podczas tańca, czy przygotowywania potraw.

Mimo wielu podróży Anna Olej-Kobus wciąż uważa, że wcale nie zwiedzili z rodziną wszystkich zakątków świata i mnóstwo miejsc pozostało im jeszcze do odkrycia. – Z nikim się nie ścigamy. W życiu nie chodzi bowiem o to, żeby wszystko zobaczyć, tylko, żeby dobrze je przeżyć – tłumaczy podróżniczka. – Do odkrycia pozostała nam jeszcze cała Ameryka Północna i Południowa, cała Australia i większość Europy. Wbrew pozorom też część Afryki.

(kd)

Czytaj także

Zawodowy szlif i przygoda

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 17:49
Wolontariat to nowe doświadczenia, nowi ludzie, podróże i przygody. Opłaca się pracować bez wynagrodzenia - przekonują goście "Pod Lupą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przereklamowane miejsca na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 13:58
Gdzie warto jechać, a gdzie na pewno nie ? Dziennikarze Czwórki wraz ze słuchaczami postanowili stworzyć mapę miejsc, które lepiej omijać szerokim łukiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podróż marzeń" - Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 14:00
Środa, 22 czerwca, godzina 18.15, Program 3. Pełna wrażeń podróż koleją transsyberyjską.
rozwiń zwiń