"Na śniadanie Szymborska podjęła nas koniakiem i bananami"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 14:50
Autorka biografii Wisławy Szymborskiej, Joanna Szczęsna opowiedziała w Czwórce o pracy nad książką "Pamiątkowe rupiecie".
Audio

"Pamiątkowe rupiecie" są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla w 1997 roku. Autorki, Joanna Szczęsna i Anna Bikont, dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami, na których upublicznienie Szymborska wyraziła zgodę dopiero po swojej śmierci.

W biografii możemy przeczytać między innymi o tym, że Poetka miała intensywny stosunek do krasnoludków, i że oglądała Dynastię, ale też czytała książki z tak różnych dziedzin jak życie motyli, urządzanie mieszkania, czy wykłady z fizyki.

W rozmowie z Kasią Kornet Joanna Szczęsna wspominała, że praca nad książką przypominała zbieranie okruszków do fartuszka, gdyż Szymborska nigdy nie opowiadała długo, a jej historie często się rwały, poza tym miała specyficzne podejście do swojego wolnego czasu.

- Kiedyś próbowałyśmy się umówić i Szymborska otworzyła nieduży kalendarz ze swoją tygodniowa rozpiską. Kątem oka widziałam, że jest tam jeden, jedyny zapis, a Wisława mówi "No nie, patrz, w tym tygodniu nie mogę" – śmiała się Joanna Szczęsna.

Więcej na temat zbierania materiałów do książki dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Czytaj także

Ostatni tomik Wisławy Szymborskiej już do kupienia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:56
"Wystarczy" zawiera zawiera 13 wierszy ukończonych przez Wisławę Szymborską, ułożonych zgodnie z chronologią powstawania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedokończone wiersze Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 11:52
- Niezwykłe było to, że w przypadku tego tomu, ona miała ochotę mówić o tych wierszach. Opowiadała o tematach, które ją jeszcze interesują. To się wcześniej rzadko zdarzało - opowiada sekretarz poetki, Michał Rusinek. Dziś, w tomie "Wystarczy" ukazują się jej ostatnie wiersze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Rusinek: Będą kolejne publikacje

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 10:58
W kwietniu, niespełna dwa miesiące po śmierci Wisławy Szymborskiej, do księgarń trafił tomik jej poezji pt. "Wystarczy". W archiwum noblistki jest jeszcze wiele dzieł, które w przyszłości mogą doczekać się publikacji.
rozwiń zwiń