Nowe technologie na GPW

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 18:50
Zajrzeliśmy na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych zobaczyć jak zarabia się pieniądze. Jedno jest pewne, że w zarabianiu pomagają im nowe technologie.
Audio
  • W ''Czwartym Wymiarze'' o Giełdzie Papierów Wartościowych

Cały czas dominuje przeświadczenie, o wielkiej sali, dużej przestrzeni i grupie panów w czerwonych szelkach krzyczących i wymachujących rękoma. Z upływem czasu i postępem technologicznym zmieniła się również giełda. Jak w większości instytucji i na giełdzie przyszła pora na technologiczną modernizację.

- Na niektórych giełdach cały czas istnieją tzw. ‘’open outcry’’, gdzie działają krzyczący maklerzy. Natomiast większość giełd jest już elektroniczna. GPW w Warszawie od kilku lat jest opartą na systemach elektronicznych. Mamy tradycyjną salę notowań, na której spotykamy się z debiutującymi spółkami, w każdym razie nie ma tam maklerów w czerwonych szelkach – powiedziała w radiowej Czwórce Izabela Olszewska, dyrektor działu rozwoju sieci biznesowej GPW.

Pełna informatyzacja tego miejsca była nieunikniona. Jednak od lat każdą sesję rozpoczyna i kończy tradycyjny dzwon, w który uderza przewodniczący sesji. Sala notowań  jest wyposażona w dużej wielkości ekrany, na których widnieją notowania, a obok monitorów wiszą zegary, które obrazują czas w różnych miejscach na świecie. Wszystkie informacje znajdujące się na w sali notowań pochodzą z systemu giełdy.

- Generowany w sposób automatyczny biorą się z naszego systemu, co tylko potwierdza, że warszawska giełda jest całkowicie zinformatyzowana – dodała Olszewska.
Jedną z ostatnich nowinek technologicznych Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych są aplikacje na smartfony. Dokładnie dzisiaj tj. 28 sierpnia została ogłoszona oficjalna premiera aplikacji, dzięki której możemy grać na giełdzie.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału o GPW.

Czytaj także

W co inwestować, aby zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 07:40
Akcje, fundusze, lokaty bankowe, a może obligacje skarbowe? Co w obliczu spowolnienia gospodarczego może przynieść zysk? Ekonomiści ostrzegają – na pewno powinniśmy uważać na oferty z "gwarantowanym zyskiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy moment jest dobry, by zacząć taniec na giełdowym parkiecie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 12:30
Już tysiąc złotych wystarczy by zostać graczem giełdowym. W Czwórce opowiedzieliśmy Wam od czego najlepiej rozpocząć swoją przygodę z rynkiem papierów wartościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie najlepiej na warszawskiej giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 13:30
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych wciąż wzbudza mniejsze zainteresowanie inwestorów niż polskie obligacje.
rozwiń zwiń