Polska animacja na tegorocznym Festiwalu „Przemiany”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:00
Po raz pierwszy festiwal ”Przemiany’’ odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. W tym roku w programie zagości polska animacja, wszystko do sprawdzenia w dniach 1-9 września.
Audio

W tym roku głównymi hasłami  Przemian będą: miasto, lokalność, sąsiedztwo, komunikacja między ludźmi i ich wzajemne, zmieniające się relacje. Organizatorzy chcą się podzielić festiwalem z otoczeniem, z którego Przemiany wyrosły: z Powiślem i jego mieszkańcami, z lokalnymi organizacjami i społecznymi inicjatywami.

Jednym z projektów, które odbędą się w ramach Przemian jest ”Identi TY’’.
- Po pierwsze jest to projekt pokazujący polską animację, krótkometrażową. Na festiwalu pokażemy ponad sto animacji, które zostały wykonane na przełomie kilkudziesięciu lat. Po drugie jest to temat tożsamości przestrzeni oraz temat tożsamości miasta – powiedziała Iwona Kaminska-Gosk, koordynatorka projektu.
Pokaz animacji został podzielony na bloki tematyczne m.in. Tuż za rogiem, Bezimienna kawiarnia, Szara ulica miasta, Muzeum małej kukiełki czy Warsztat osowiałego mechanika.
- Z bloku tematycznego ”Muzeum małej kukiełki” dowiemy się o przemijaniu i starości. Przekorna nazwa ma uświadomić ludziom, że starość wcale nie musi być nudna – dodała koordynatorka projektu Iwona Kaminska-Gosk.
Jedną za animacji wyświetlanych w ramach programu ”Identi TY’’ będzie produkcja pt. ”Wszystko płynie” w reżyserii Edyty Turczanik, która uważa, że animacja jest doskonałą formą wyrazu.
- Animacja jest doskonałą formą. Twórcy animacji są szczególnie uprzywilejowani. Przez to co mogą pokazać, przez to jakimi narzędziami dysponują. Jest ruch, dźwięk, cisza, więc wachlarz możliwości jest bardzo bogaty – powiedziała reżyser  filmu Edyta Turczanik.
Najbliższa okazja do obejrzenia kilkudziesięciu animacji już we wrześniu podczas Festiwalu Przemiany.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także

On jest jak greccy bogowie - wiecznie młody

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 10:30
Po premierze Gapiszona w 1964 w "Ekspresie Wieczornym" na głównej stronie ukazał się artykuł zatytułowany "W Warszawie urodził się Gapiszon”. – Przechowuję ten wycinek i nazywam go metryką Gapiszona – zdradza Bohdan Butenko, znakomity polski grafik i ilustrator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Giersz: Animator największy z wielkich

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 14:21
- To człowiek, który jest nie tylko klasykiem polskiej, ale i światowej animacji - mówi Jerzy Armata o tegorocznej retrospektywie na Nowych Horyzontach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabij to...

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 08:18
...i wyjedź z tego miasta - to tytuł najnowszego projektu Mariusza Wilczyńskiego. O swojej codziennej pracy nad filmową materią opowiadał w Dwójce najważniejszy polski animator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie animacje podbiją Hiroszimę?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 08:34
Obrazy znad Wisły zostaną pokazane na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Japonii.
rozwiń zwiń