Trzy magiczne słowa na wymarciu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 14:56
"Kulturalny mężczyzna ma plus 100 do atrakcyjności", "Jak ktoś jest miły, to ma więcej przyjaciół”, to tylko dwie opinie słuchaczy Czwórki, którzy w swej zdecydowanej większości widzą potrzebę kultywowania zasad grzeczności. Niestety, na co dzień Polacy nie odnoszą się do siebie najlepiej.
Audio

- Dobre maniery zanikają, bo nikt nas ich nie uczy – uważa psycholog, Paweł Pawłowski. Z jego obserwacji, wynika, że rodzice coraz mniej uwagi poświęcają wpajaniu dzieciom zasad ogłady. - Przed wojną w dobrych liceach były zajęcia z "zasad grzeczności", w czasie których młodzi ludzie uczyli się dobrych manier. Skoro teraz rodzice zaniedbują ten element, to może sensowne byłoby przywrócenie tego przedmiotu – zastanawiał gość audycji "4 do 4".

Tymczasem uprzejmość w codziennym życiu odgrywa niebagatelne znaczenie. To dzięki takim słowom jak "dziękuję", "przepraszam", "proszę", stosunki międzyludzkie stają się znośne, a nawet przyjemne. Czasem uśmiech ekspedientki w sklepie może pozytywnie nastroić na cały dzień. Z kolei chamska odzywka skutecznie tego dobrego nastroju pozbawia.

- Dobre maniery istotnie kształtują naszą dobrą energię. Jeśli powiem "przepraszam", to wysyłam drugiej osobie "głaska". Podobnie jeśli się uśmiechnę i powiem komuś "dzień dobry” – zauważał Pawłowski.

Czy warto być miłym, nawet jeśli czasami ktoś próbuje to wykorzystać? Posłuchaj dyskusji w Czwórce.

bch

Zobacz więcej na temat: dzieci rodzice
Czytaj także

Nie liczcie na to, że inni Was wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:00
Zła pogoda, niepasujący termin, gorszy humor, to tylko kilka z wymówek, którymi usprawiedliwiamy swój brak działania. W Czwórce zastanawialiśmy, dlaczego Polacy zamiast zmieniać rzeczywistość, wolą na nią narzekać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez kontroli pracujemy lepiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 15:17
Nowoczesne technologie dostarczają tysiace mechanizmów do kontroli pracowników. Jednak świadomość ciągłej kontroli sprawia, że wydajność naszej pracy może spać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Im mniej jest tajemnic, tym bardziej ich potrzebujemy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 15:06
Tajemnice przyciągają swoją magiczną aurą. Uwielbiamy je i potrzebujemy ich. Gdy ich brakuje, sami tworzymy nowe sekrety, ale też teorie spiskowe.
rozwiń zwiń