X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie liczcie na to, że inni Was wyręczą

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 14:00
Zła pogoda, niepasujący termin, gorszy humor, to tylko kilka z wymówek, którymi usprawiedliwiamy swój brak działania. W Czwórce zastanawialiśmy, dlaczego Polacy zamiast zmieniać rzeczywistość, wolą na nią narzekać.
Audio

- Ludzie w Polsce się godzą ze wszystkim, byleby nie musieć nic robić – mówił jeden ze słuchaczy Czwórki. Przykładem tego lenistwa, może być sytuacja, która niedawno miała miejsce w Starachowicach, gdzie  odbyło się referendum mające na celu odwołanie oskarżonego o korupcję prezydenta miasta. Pomimo intensywnej kampanii, zachęcającej obywateli do tego, by zabrali głos w sprawie "sternika" ich miejscowości, do urn poszło zaledwie 23% mieszkańców.

- Ludzie idą głosować, wtedy, kiedy czują, że dzięki temu będzie im w przyszłości lepiej - komentował psycholog, Tomasz Łysakowski. - Jeśli popatrzymy na referenda, w których Polacy rzeczywiście czuli, że coś od nich zależy, to w większości byli jednak w stanie się ruszyć. Tutaj widoczenie tak nie było - tłumaczył.

Wyjaśnienia te nie do końca przekonały prowadzącego audycję, Krzysztofa Grzybowskiego, który zastanawiał się, czym, w takim wypadku, wyjaśnić bierność Polaków na poziomie tak podstawowym jak wspólnota mieszkaniowa. Nierzadkim widokiem są w końcu nierówne dorgi dojazdowe, czy obdrapane klatki w blokach, które, choć złoszczą ich mieszkańców, to nie przekładają się na podejmowanie przez nich wspólnych działań.

-W USA istnieją ciekawe badania, które pokazują, że w stanach, w których jest mało instytucji państwowych, ludzie częściej sobie pomagają. Tam gdzie udział państwa był duży, ludzie liczyli, że wyręczą ich urzędnicy. I my też liczymy na to, że ktoś coś zrobi za nas – tłumaczył gość Krzyśka Grzybowskiego.

Podejście to próbują zmieniać oddolne organizacje, takie jak chociażby starachowickie stowarzyszenie JES (Jakość, Energia, Starachowice). - Nasze stowarzyszenie powstało z myślą, żeby promować pozytywny wizerunek miasta i aktywizować obywateli. Najpierw zrobiliśmy stronę, potem telewizję, w której pokazujemy optymistyczne przejawy działań starachowiczan - opowiadał Piotr Babicki.

Gość audycji "4 do 4" cieszył się, że szeregi organizacji rosną w siłę, i że wśród młodzieży poztywnie zmienia się podejście do kwestii odpowiedzialności za losy miasta.

Więcej na temat stanu budowy "społeczeństwa obywatelskiego" w Polsce dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uczelnie w opałach. Nadciąga niż!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 15:53
Skutki zmniejszającej się ilości studentów odczuwają już nie tylko prywatne szkoły, ale też te publiczne. Czy uczelnie zaczną zabiegać o studentów, czy będzie łatwiej dostać się na studia? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcjonerzy blachy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:10
Za wymarzoną tablicę są w stanie zapłacić nawet siedem stów. 29 września spotkają się w Warszawie na Ogólnopolskim Zlocie Kolekcjonerów Tablic Rejestracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaków dobrej woli jest więcej, choć sondaże tego nie pokazują

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 16:07
Przy okazji Euro 2012 chęć nieodpłatnej pomocy w organizacji imprezy wyraziło ponad 7 tysięcy osób. Mimo to Polacy, jeśli chodzi o uczestnictwo w wolontariacie znajdują się z tyłu europejskiej stawki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierogi, wódka i Mazury to polska duma narodowa. A czego się wstydzimy?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 23:00
Jesteśmy narodem malkontentów i cwaniaków, ale w obliczu zagrożenia albo tragedii potrafimy się jednoczyć. Z czego możemy być dumni, a co powinno być powodem do wstydu? Posłuchaj dyskusji w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń