Stonesi i Sophia Loren w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:11
Polska Rozgłośnia Radia Wolna Europa świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w Polskim Radiu odbyła się jubileuszowa konferencja.
Audio
  • Olga Mickiewicz była na konferencji z okazji 60-lecia Polskiej Rozgłośni Radia Wolna Europa. Posłuchaj jej relacji

Obchody jubileuszu odbywają się przez cały rok, a jednym z punktów urodzinowego programu była zorganizowana w Polskim Radiu konferencja  "O wolność słowa. Solidarność dla przyszłości". Spotkanie miało miejsce 10 grudnia.
- Data jest nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - mówi prezes PR, Andrzej Siezieniewski. - To najlepszy czas, żeby przypomnieć słowa, które widniały u wejścia do siedziby RWE "Każdy człowiek ma prawo do poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice". A te słowa to fundament trwającej do dziś misji Radia Wolna Europa.
Historia Radia Wolna Europa sięga przełomu lat 40. i 50. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zrodziła się koncepcja utworzenia niezależnej instytucji, która przejęłaby opiekę nad uchodźcami pochodzącymi z krajów Europy Wschodniej, które, po zakończeniu II wojny, dostały się pod wpływy sowieckie. Do dziś RWE uchodzi za jedną z najbardziej znanych i cenionych rozgłośni na świecie.  
- Przed mikrofonami Radia Wolna Europa wystąpili m. in. generał Anders, Stanisław Mikołajczyk, Edward Raczyński, Tadeusz Bór-Komorowski. Prześwietne nazwiska z historii naszego kraju - opowiadał stojący na czele KRRiT Jan Dworak. - Tam właściwie spotykały się różne nurty życia, nie tylko politycznego, ale też kulturalnego powojennej Polski.
Polska Rozgłośnia RWE wystartowała 3 maja 1952 roku, a jej pierwszym dyrektorem był Jan Nowak-Jeziorański. Średnio stacji słuchało 60% Polaków. Ostatnia audycja rozgłośni w Warszawie została wyemitowana w połowie lat 90. Teraz Wolna Europa i Radio Swoboda kontynuują nadawanie z Pragi w 28 językach do 21 krajów.
Posłuchaj relacji Olgi Mickiewicz z konferencji poświęconej RWE. Nagranie z audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul

Czytaj także

Konferencja portalu PolskieRadio.pl z okazji 60-lecia RWE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 12:00
Udział w dzisiejszym sympozjum biorą legendarni dziennikarze Rozgłośni Polskiej RWE. Warszawę odwiedził były amerykański szef stacji A. Ross Johnson, jej były szef ochrony Richard Cummings, jak również Elisabeth Portale - wiceprezes obecnej RWE, wciąż nadającej z Pragi w 28 językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"RWE to część polskiej historii i nasz dług”

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 10:00
W Polskim Radiu trwa konferencja portalu PolskieRadio.pl z okazji 60-lecia rozgłośni Radia Wolna Europa. - To radio otwierało nam oczy na bezsens komunistycznego systemu - przypomniał w liście przeczytanym na konferencji Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RWE prowadziła wojnę o informacje i umysły

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 14:40
Mieliśmy organizować świadomość ludzi po drugiej stronie kurtyny – tak mówił Zdzisław Najder, były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, o roli tego radia.
rozwiń zwiń