Wegetarianizm jest zdrowy dla dziecka. Co z weganizmem?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 10:42
Rodzice wprowadzają różne diety do jadłospisów swych pociech. Zdania ekspertów na ich temat są podzielone. Jeden z autorytetów pediatrii prof. Janusz Księżyk z CZD podkreśla, że dieta wegetariańska jest równoważną i równie dobrą dla dzieci. Zupełnie inne zdanie ma na temat weganizmu.
Audio
  • Czy wegetarianizm i weganizm to dobre diety dla dzieci - materiał Małgorzaty Zmaczyńskiej (BąŻur/Czwórka)
Dieta wegetariańska wprowadzona od najmłodszych lat ma wiele plusów, ważne by wprowadzać ją rozsądnie
Dieta wegetariańska wprowadzona od najmłodszych lat ma wiele plusów, ważne by wprowadzać ją rozsądnieFoto: Glow Images/East News

- Uważam, że jeśli dieta wymaga podawania suplementów, to nie jest dietą właściwą dla dziecka - mówi lekarz pediatrii Andrzej Mierzecki Centrum Medyczne Enel-med. - A dzieciom często musimy podawać B12, białko, wapń czy żelazo -wymienia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że dieta wegańska nie jest odpowiednią dla dzieci.

Dietetyk Iwona Kibil z Wege Centrum podkreśla, że każdy jadłospis, który serwujemy dzieciom musi zawierać wszystkie niezbędne składniki. Ekspertka uważa, że menu wegetariańskie czy wegańskie można skomponować tak, by organizm dziecka rósł i rozwijał się zdrowo. Zdradza kilka sposobów jak to zrobić.

***

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi:  Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Zmaczyńska

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 6.19

pj/kul

Czytaj także

Nowa piramida - rewolucja na talerzu i w życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 18:07
Po wielu latach, zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mamy nową piramidę żywienia. To ruch jest najważniejszy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie pomidory, czerwone truskawy - to nie GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 17:44
Gigantyczne jabłka, wielkie dynie, piękne bezpestkowe winogrona to często efekt hodowli, jednak nie GMO, bo to w Polsce jest nielegalne.
rozwiń zwiń