Nowa piramida - rewolucja na talerzu i w życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 18:07
Po wielu latach, zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mamy nową piramidę żywienia. To ruch jest najważniejszy!
Audio
  • Alicja Kalińska, doradca żywieniowy opowiada o nowej piramidzie żywienia (Się mówi/Czwórka)
W nowej piramidzie żywienia warzywa i owoce uplasowały się zaraz za sportem i aktywnością fizyczną. Czy dania bezmięsne mogą być smaczne?
W nowej piramidzie żywienia warzywa i owoce uplasowały się zaraz za sportem i aktywnością fizyczną. Czy dania bezmięsne mogą być smaczne?Foto: pixabay

U podstaw aktualnej piramidy żywienia znalazły się różne formy aktywności fizycznej, a nie jak dotąd konkretne produkty. Wśród tego, co powinniśmy jeść na pierwszym miejscu uplasowały się warzywa i owoce, a mięso i tłuszcz powędrowały na szary koniec.

- Nic nie zniknęło z tej piramidy, ale pozamieniało się miejscami. Wreszcie wygląda to tak jak powinno - mówi Alicja Kalińska, doradca żywieniowy z SetPoint.

Dla wielu z nas może być to duża i trudna zmiana, gdyż do tej pory w podstawie piramidy znajdowały się węglowodany. Teraz przyszedł czas pomyśleć na co wymienić pieczywo, makarony, kluseczki, naleśniki, które tak uwielbiamy. Jak to zrobić podpowiada ekspertka.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Materiał: Justyna Tylczyńska

Gość: Alicja Kalińska (doradca żywieniowy)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 15.25

pj

Czytaj także

Kolorowy raj. Owoce i warzywa końca lata

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:30
- Warto korzystać teraz z warzyw i owoców, bo są świeże, dojrzałe, pełne witamin, minerałów i antyoksydantów - mówi dietetyczka Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienna dieta sportowca: mięso czy warzywa?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 17:00
Latem zajadaliśmy się warzywami i owocami, jesienią sięgamy po nie rzadziej. Dietetycy przestrzegają, że to błąd, bo o tej porze roku powinniśmy dostarczać organizmowi witamin.
rozwiń zwiń