X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Walki z Cukrzycą. Po co nam insulina?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:26
Ta przewlekła choroba nazywana już cywilizacyjną, bowiem cierpi na nią niemal 350 mln osób na całym świecie. Do cukrzycy dochodzi, gdy nasz organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny.
Audio
  • Czym jest insulina, i dlaczego jest tak potrzebna w ludzkim organizmie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Badanie poziomu cukru we krwi
Badanie poziomu cukru we krwiFoto: Pixabay.com/Public Domain/JayTaix

Insulina odpowiedzialna jest w ludzkim ciele za przetwarzanie cukrów, pochodzących z tego, co spożywamy, umożliwia wchłanianie się tych cukrów do komórek. - Na czczo poziom cukru w zdrowym ludzkim ciele powinien wynosić ok 80 mg na decylitr, a po posiłku powinien wzrosnąć do ok. 140 mg. Wówczas do akcji wkracza insulina, a poziom cukru spada znów do 80 mg. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, do której dochodzi, gdy insuliny mamy zbyt mało i poziom cukru zaczyna się chwiać - opowiadał dr Mirosław Wysocki, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny w rozmowie z Czwórką.

Światowy Dzień Walki z cukrzycą obchodzony jest co roku 14 listopada. Na chorobę tę narażeni są głównie ludzie, którzy nie uprawiają sportu, prowadzą siedzący tryb życia. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ na poziom insuliny w organizmie ma masa tkanki tłuszczowej? Dlaczego sportowiec z cukrzycą, by przebiec wyścig typu Iron Man musi spożyć w ciągu kilkunastu godzin aż półtora kilograma cukru? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.45

kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O zdrowym głosie. Poznajemy tajemnice aparatu mowy.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:00
- Dla fizyków to fala, dla muzyków instrument, psychologów narzędzie komunikacji, a językoznawców ciąg głosek - zagaja Marta Hoppe. A czym jest głos dla nas, jego użytkowników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyby, pasożyty - oto, co żyje w twoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:49
- Jesteśmy świetnym mieszkaniem dla wszelkiego typu grzybów, pasożytów i bakterii. Żyją m.in. na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym i drzewie oskrzelowym - mówiła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe kultury bakterii. "Specjaliści od dobrej roboty"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 16:30
Najpierw przetrzymywane są w stanie hibernacji, po dodaniu do mleka zaczynają żyć i stają się mikroskopijnymi obrońcami organizmu. Czym tak naprawdę są żywe kultury bakterii?
rozwiń zwiń