Sztuczny ryż - jak rozpoznać imitację?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 13:27
Internet oszalał na punkcie syntetycznego ryżu - użytkownicy martwią się, czy produkty, które kupują w sklepach na pewno nie są z plastiku, a naukowcy uspokajają: "sztuczny ryż nie jest sprzedawany jako spożywczy".
Audio
  • Ryż syntetyczny - jak go rozpoznać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Sasint

Czytaj także
jabłka gmo 1200x660.jpg
Po co modyfikujemy genetycznie żywność?

- W 2011 roku sprawa była głośna, ale chodziło o jeden gatunek ryżu uprawianego w Chinach. Ryż ten był droższy, bo produkowano go wyłącznie w jednej prowincji, więc sprzedawcy uzupełniali go o różne syntetyczne dodatki - mówi Dawid Myśliwiec, autor kanału YT "Uwaga, naukowy bełkot". Podkreślał jednak, ze tzw. sztuczny ryż rzeczywiście istnieje, ale nie powinien być sprzedawany jako produkt spożywczy.

Gdzie znaleźć można syntetyczne ziarenka i jaki jest ich chemiczny skład? Jak sprawdzić, czy dany ryż jest naturalny czy syntetyczny? W studiu Czwórki przeprowadziliśmy eksperymenty, w których udowadnialiśmy, że nasz Czwórkowy ryż jest jak najbardziej naturalny. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze "Stacji Nauka".

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/jsz

Czytaj także

Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:20
Zdrowe odżywianie nie oznacza sprowadzania produktów z kosmosu, czy kupowania drogich sprzętów do przygotowania dań. Patenty, które zdradza gość Czwórki są tanie i skuteczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje z organizmem, gdy cofamy zegary?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:06
Cała wstecz - przeszliśmy na czas zimowy, czyli minionej nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy wskazówki zegara z trzeciej na drugą. W "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak wpływa to na naszą codzienność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folia aluminiowa. Lepiej puścić ją w niepamięć?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 16:16
Ma liczne zalety - jest plastyczna, odporna na korozje i niezwykle wytrzymała. Jej używanie do ochrony żywności budzi jednak kontrowersje. Najnowsze badania wskazują, że zawarte w folii aluminium może przenikać do tego, co spożywamy.
rozwiń zwiń