X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Folia aluminiowa. Lepiej puścić ją w niepamięć?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 16:16
Ma liczne zalety - jest plastyczna, odporna na korozje i niezwykle wytrzymała. Jej używanie do ochrony żywności budzi jednak kontrowersje. Najnowsze badania wskazują, że zawarte w folii aluminium może przenikać do tego, co spożywamy.
Audio
  • Jak bezpiecznie używać folii aluminiowej? (Stacja Nauka/Czwórka)
Podobno aluminium zawarte w foliimoże także powodować problemy z jelitamii pęcherzykiem żółciowym
Podobno aluminium zawarte w folii może także powodować problemy z jelitami i pęcherzykiem żółciowymFoto: pixabay.com/SplitShire/domena publiczna

Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają, że najgorsze w używaniu folii aluminiowej jest poddawanie jej obróbce termicznej - przy zetknięciu z produktami spożywczymi z folii przenika do nich aluminium, które potem gromadzi się w naszych kościach i mózgu. - Sporadyczne używanie folii nie powinno negatywnie wpływać na nasze zdrowie, jedank, gdy robimy to regularnie aluminium przechodzące do żywności może przyspieszyć rozwój choroby Alzheimera - tłumaczy Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka kliniczna z Instytutu Żywności i Żywienia.

Posłuchaj także:
dziewczyna uśmiech zęby zimno 1200x660.jpg
Czego w naszej diecie nie lubią zęby?

W "Stacji Nauka" sprawdzamy, jaki jest jej skład chemiczny, czym się różni strona błyszcząca od matowej oraz jakich produktów z całą pewnością w folię nie powinniśmy owijać. A jakie są alternatywne metody ochrony żywności? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 28.11.2016

Godzina emisji: 12.24

jsz/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dieta wegańska - czy nadaje się dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:53
Mimo że w niektórych krajach za dietę wegańską zastosowaną u dziecka można trafić do więzienia, to dietetycy przekonują, że zbilansowana jest dobra dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje z organizmem, gdy cofamy zegary?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:06
Cała wstecz - przeszliśmy na czas zimowy, czyli minionej nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy wskazówki zegara z trzeciej na drugą. W "Stacji Nauka" sprawdzamy, jak wpływa to na naszą codzienność.
rozwiń zwiń